Fundacja Grupy PKP przekazała sprzęt do WSSE

Fundacja Grupy PKP przekazała sprzęt do WSSE

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna (WSSE) w Warszawie otrzymała sprzęt diagnostyczny za ponad 800 tys. zł. Fundacja Grupy PKP ze środków otrzymanych od darczyńców zakupiła właśnie aparaturę umożliwiającą wykrywanie obecności wirusa SARS-CoV-2 w materiale klinicznym.

W dobie walki z koronawirusem pracownicy i wolontariusze Fundacji Grupy PKP zaangażowali się w pomoc kolejarzom będącym na służbie. Otrzymali maseczki ochronne, by w bezpiecznych warunkach wykonywać obowiązki służbowe. Kolejnym krokiem było zebranie środków na działania diagnostyczne i profilaktyczne. W efekcie spółki Grupy PKP przekazały ponad 5 milionów złotych za pośrednictwem Fundacji Grupy PKP na rzecz walki z koronawirusem. Obecnie w ramach tych działań Fundacja Grupy PKP zakupiła aparaturę umożliwiającą wykrycie obecności wirusa SARS-CoV-2 w materiale klinicznym.

Zakup specjalistycznego sprzętu

Dział Laboratoryjny WSSE w Warszawie prowadzi diagnostykę w kierunku wykrycia obecności wirusa SARS-CoV-2 w materiale klinicznym. Badania są prowadzone metodami molekularnymi (Real-Time PCR), które pozwalają na wykrycie obecności specyficznych genów wirusa w badanej próbce.

– W chwili obecnej zespół diagnostów wykonuje wszystkie etapy badania manualnie, co jest czasochłonne i pracochłonne. W celu usprawnienia pracy potrzebna jest automatyzacja, zwłaszcza pierwszego etapu – izolacji i oczyszczenia materiału genetycznego wirusa. Zakup aparatury pozwoli odciążyć personel i zautomatyzować ten najbardziej newralgiczny etap badania. Dzięki zakupowi nowej aparatury laboratorium WSSE w Warszawie będzie w stanie wykonywać więcej testów w ciągu doby, a tym samym skuteczniej walczyć z epidemią COVID-19 – tłumaczy Marta Pakieła, z-ca dyrektora ds. laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Gdyby nie wsparcie darczyńców, spółek Grupy PKP, nie doszłoby do tego działania. Fundacja Grupy PKP dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego projektu. A to dopiero początek. Podziękowania należą się Polskim Kolejom Państwowym S.A., PKP Intercity S.A., PKP Informatyka S.A., PKP CARGO S.A., PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa. z.o.o., CS Natura Tour sp. z.o.o. oraz Xcity Investment sp. z.o.o. Te spółki przekazały fundusze w szczytnym celu.

– W dobie epidemii zapewnienie sprzętu placówkom medycznym oraz diagnostycznym, tak jak w przypadku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie to konieczność. Fundacja Grupy PKP oraz spółki z Grupy PKP poprzez zakup specjalistycznej aparatury dołożyły swoją cegiełkę w dobie światowej walki z epidemią. Dla nas jest to czas, w którym w zmorzyliśmy działania również w postaci wolontariatu – podkreśla Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Fundacja Grupy PKP vs. Covid-19

Fundacja Grupy PKP prowadzi wiele projektów na rzecz walki z koronawirusem, m.in. wolontariat pracowniczy na terenie całego kraju. Jego celem jest wsparcie osób starszych i kolejarzy na kwarantannie domowej, którzy znajdują się w trudnej sytuacji bez możliwości wyjścia z domów.

– Obecnie podstawowym celem Fundacji jest  niesienie pomocy. Sytuacja w kraju wymaga od nas reakcji i szybkiego działania. Kolejarze wciąż pełnią swoją służbę, dlatego zapewniamy im środki ochrony osobistej – dodaje prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Fundacja dokłada swoją cegiełkę na rzecz walki z Covid 19 poprzez:

  • dystrybucję maseczek ochronnych wyprodukowanych przez MODUS Przedsiębiorstwo Odzieżowe S.A. wśród kolejarzy pozostających w czynnej służbie – firma na co dzień zajmuje się szyciem mundurów kolejowych, ale ekspresowo przestawiła produkcję na maski;
  • wsparcie pracowników Kolejowej Medycyny Pracy w środki ochrony osobistej;
  • przekazanie maseczek ochronnych pracownikom na place budowy, na których realizowane są inwestycje kolejowe, w czasie gdy tak istotne jest utrzymanie miejsc pracy;
  • dostarczanie artykułów pierwszej potrzeby pracownikom kolei i emerytom przebywającym na kwarantannie domowej;
  • przekazywanie sprzętu komputerowego dzieciom uczącym się zdalnie, w szczególności z rodzin w trudnej sytuacji materialnej;