Europejski Dzień Bez Samochodu. Polacy dostrzegają, że kolej jest eko

Europejski Dzień Bez Samochodu. Polacy dostrzegają, że kolej jest eko

22 września obchodzimy Europejski Dzień Bez Samochodu. Jest to również dzień zwieńczający Europejski Tydzień Mobilności. Ta międzynarodowa inicjatywa proekologiczna ma na celu zwrócenie uwagi na negatywne skutki korzystania z samochodów, a także promowanie bardziej ekologicznych i niskoemisyjnych środków transportu zbiorowego – jakimi są m.in. pociągi. Ta świadomość rośnie – już 74% Polaków dostrzega, że kolej jest liderem pod tym względem.[1]

W tym szczególnym dniu warto zwrócić uwagę na to jak podróżujemy i jaki wpływ na środowisko ma nasze przemieszczanie się. Działając wspólnie, społeczeństwo ma szansę zredukować wpływ transportu na naturę. W przypadku podróżowania po mieście, zamiast auta warto wybrać rower lub hulajnogę – napędzane siłą mięśni lub elektryczne.

Również długie podróże mają wpływ na środowisko, a w nie najlepiej wybierać się pociągami. Kolej jest bowiem liderem pod względem najmniejszego negatywnego wpływu na środowisko. Charakteryzuje się ona ponad 3 razy mniejszą emisją dwutlenku węgla niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą emisją niż lotniczy, co czyni ją najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego. Już 85% pojazdów PKP Intercity nie emituje spalin, a lokomotywy, które kursują po liniach niezelektryfikowanych spełniają wyśrubowane normy emisji spalin.

Takiego wyboru środka transportu dokonuje coraz więcej Polek i Polaków:

  • przez pierwsze osiem miesięcy bieżącego roku pociągami PKP Intercity podróżowało 38,6 mln pasażerów. Tylko w tym okresie, ekologiczne wybory podróżnych w postaci podróży koleją zamiast samochodem pozwoliły na zmniejszenie emisji CO2 o 696 tys. ton.[2]
  • W okresie czerwiec – sierpień br. pociągami PKP Intercity podróżowało 18,5 mln pasażerów. Dzięki temu o 351 tys. ton CO2 mniej trafiło do atmosfery.

Jedna tona CO2 posiada objętość kuli o średnicy blisko 10 metrów[3] – pozwala to na częściowe wyobrażenie sobie, o ile CO2 mniej trafia do atmosfery dzięki ekologicznym wyborom Polaków. 

Ekologiczne i ekonomiczne podróże w małych i większych grupach

Do wspólnych podróży koleją PKP Intercity zachęca też grupy, zarówno mniejsze, jak i większe.  Wprowadzona w lipcu oferta Taniej z Bliskimi pozwala na obniżenie kosztów podróży o 30%  grupom od 2 do 6 osób, które podróżują pociągami IC lub TLK. W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy funkcjonowania oferty sprzedano 702 tysiące biletów, z których skorzystało blisko 1,8 mln podróżnych.

Podróże w większych grupach również stają się coraz korzystniejsze cenowo. Dzięki wprowadzonym niedawno zmianom zwiększył się do 30% rabat dla grup liczących 11 lub więcej osób, które podróżują pociągami kategorii IC lub TLK. Z 20 do 15 zmniejszyła się liczba osób wymaganych, aby grupa otrzymała jeden darmowy bilet. Podróże w grupach, parach czy nawet w pojedynkę mogą być niskoemisyjne.

Kolej to zielony transport przyszłości

Transport zbiorowy już dziś można określić jako transport przyszłości. Pociągami można poruszać się szybciej, taniej i w duchu eko, ponadto nie trzeba skupiać się na kierowaniu – możliwość chwili relaksu czy pracy jest na wyciągnięcie ręki. Aby zwiększać świadomość ekologiczną wśród podróżnych, PKP Intercity informuje o zaoszczędzonej emisji CO2 – informacja ta jest dostępna dla pasażerów kupujących bilety poprzez stronę intercity.pl i umieszczona na biletach elektronicznych wydawanych w systemie e-IC. Dzięki temu każdy podróżny może dowiedzieć się, o ile mniej emisyjna jest jego podróż dzięki wybraniu pociągu PKP Intercity.

PKP Intercity ma ambicję stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna klimatycznie. W realizowanej strategii inwestycyjnej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” ważnym czynnikiem decyzyjnym jest ekologia.  Spółka intensywnie inwestuje w niskoemisyjny tabor i ekologiczną, przyjazną środowisku infrastrukturę.

PKP Intercity wspiera zrównoważony transport

Jak co roku, PKP Intercity przyłączyło się działań w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności (dawniej: Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu), który trwa od 16 do 22 września. W tym czasie podróżujący z PKP Intercity mogą przewozić rowery pociągami przewoźnika za symboliczną złotówkę.

[1] Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research na zlecenie PKP Intercity w dniach 22-25 kwietnia 2022 r. metodą indywidualnych wywiadów kwestionariuszowych online (CAWI) na reprezentatywnej próbie 814 Polaków w wieku 16+.

[2] Wyliczenie dokonane na podstawie wysokości pracy przewozowej PKP Intercity, która w okresie 1 stycznia – 31 sierpnia 2022 r. wyniosła 9,408 mld pasażerokilometrów (paskm – iloczyn długości pokonanej trasy i liczby przewiezionych pasażerów) i wskaźników CO2 w transporcie pasażerskim na podstawie CER Fact Sheet dla transportu: kolejowego, 28 gCO2/paskm, drogowego, 102 gCO2/paskm, lotniczego, 244 gCO2/paskm.

[3] https://climate.nasa.gov/news/3020/how-much-carbon-dioxide-are-we-emitting/