Europejska premiera jednostki PESA 654 dla RegioJet [GALERIA]

Europejska premiera jednostki PESA 654 dla RegioJet [GALERIA]

RegioJet oraz przedstawiciele Pesy Bydgoszcz w obecności przedstawicieli Regionu Ústí nad Labem, zaprezentowali dziś oficjalnie pierwszy elektryczny zespół trakcyjny PESA 654 na targach techniki kolejowej TRAKO w Gdańsku.

Jednostki PESA 654 to dwuczęściowe wielosystemowe elektryczne zespoły trakcyjne, które RegioJet wdroży w regionalnych pociągach pasażerskich eksploatowanych w imieniu regionu Ústí nad Labem. W sumie RegioJet zakupi 7 zestawów, wartość zamówienia to ponad pół miliarda koron czeskich.

Obecnie ukończono już dwa z siedmiu pociągów, a zakończenie budowy pozostałych nastąpi w najbliższych tygodniach. Drugi zestaw rozpocznie proces homologacji i jazdy próbne na torze testowym VÚŽ w pobliżu Velim na przełomie września i października.

Po pomyślnym zakończeniu testów RegioJet przewiduje stopniowe wprowadzanie pociągów do eksploatacji na liniach U1, U5, U7, U13, U16 oraz w ramach dodatkowych usług w regionie Ústí nad Labem. 

Radim Jančura, właściciel firmy RegioJet, skomentował wprowadzenie nowych pociągów dla regionu Ústí nad Labem: „Wdrożenie nowych pociągów PESA 654 będzie oznaczało znaczący skok jakościowy w regionalnym transporcie kolejowym w regionie Ústí nad Labem i w Republice Czeskiej. Spełnimy oczekiwania pasażerów i klienta, co doprowadziło do ogłoszenia postępowania przetargowego, w którym RegioJet zwyciężył z ofertą pojazdów PESA.

– Jesteśmy dumni, że pociągi PESA będą kursować z nowym przewoźnikiem i na nowych trasach w Czechach. Będzie to pierwsze wdrożenie wielosystemowych jednostek PESA 654 na europejskich torach kolejowych. RegioJet wygrał przetarg w regionie Ústí nad Labem oferując pojazdy PESA i odniesie kolejny, gdy komfort i bezpieczeństwo podróżowania tymi pojazdami docenią pasażerowie – zapewnił Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz SA.

– Pasażerowie spotykają się z RegioJet na kolei regionalnej od grudnia 2019 roku, a teraz mogą cieszyć się na nowe pociągi PESA, które przyczynią się do lepszego komfortu i postrzegania kolei wśród pasażerów w regionie Ústí nad Labem. Cieszymy się, że niektóre regionalne linie kolejowe osiągną docelowy poziom jakości, co z przyjemnością będziemy promować i wierzymy, że zwiększy popularność i wykorzystanie tego nie tylko w przenośni „zielonego” środka transportu. Wszystkie pociągi będą w zielonych barwach charakterystycznych dla naszych przewozów regionalnych. Jednostki te będą wykorzystywane wyłącznie na trasach, na których zarówno poprzedni przewoźnik, jak i obecny RegioJet z tymczasowym taborem, obsługiwał trasy z wykorzystaniem wagonów z napędem spalinowym. Korzyść dla środowiska jest więc bezsporna” – powiedział Marek Hrabáč, radny regionu Ústí nad Labem ds. transportu i gospodarki drogowej.

PESA 654 RegioJet – nowy komfort podróży i usługi dla pasażerów

Zakupione jednostki PESA 654 to dwuczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne z zasilaniem dla trakcji prądu stałego i zmiennego. Dzięki temu są one również gotowe do przełączania z zasilania prądem stałym na zasilanie prądem zmiennym w sieci administracji kolejowej. Składy pociągów są w pełni przystosowane do przewozu wózków inwalidzkich – pojazd jest niskopodłogowy, wysokość niskiej części podłogi i przedsionków wejściowych wynosi 600 mm powyżej górnej krawędzi szyny. Drzwi są wyposażone we wspomagany stopień na wysokości 600 mm. Pojemność zestawu wynosi 110 osób.

Wnętrze jest klimatyzowane, a przedział pasażerski wyposażony jest w gniazdka 230 V. Pojazdy posiadają sieć Wi-Fi umożliwiającą podłączenie klienta do Internetu. W pojeździe znajdują się toalety dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, a pociągi umożliwiają również przewóz wózków dziecięcych i rowerów. Pojazd jest wyposażony w system informacji akustycznej i wizualnej, który za pośrednictwem komputera pokładowego informuje o zatrzymaniu się pojazdu i innych informacjach dotyczących ruchu drogowego. Siedzenia pasażerów są wyściełane z podgłówkami i podłokietnikami (w przypadku najbardziej wysuniętych siedzeń). Pojazd jest również wyposażony w centralne sterowanie drzwiami z wyborem strony, a drzwi wejściowe są wyposażone w urządzenie zapobiegające blokowaniu. Pasażerowie odczują również znaczną poprawę komfortu podczas samej podróży – dzięki dwuosiowemu układowi jezdnemu i wysokiej jakości zawieszeniu.

Pojazdy PESA 654 są również wyposażone we wszystkie nowoczesne funkcje bezpieczeństwa – w tym ochronę pociągu ETCS. 

Negatywny wpływ na produkcję jednostek PESA 654 miała pandemia Covid 19, której dostawcy nie byli w stanie zapewnić niezbędnej produkcji przez część 2020 i 2021 roku. Stopniowe uruchamianie jednostek dla pasażerów planowane jest zatem w pierwszej połowie 2022 r. w porozumieniu z regionem Ústí nad Labem. ​