Dziś zaczynają się 14. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2021

Dziś zaczynają się 14. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2021

Pierwszy na świecie pociąg wodorowy, najnowocześniejsza lokomotywa w Europie. Pod znakiem premier, nowości, interesujących rozwiązań i spotkań przebiegać będą 14. Targi TRAKO. Kolejowy świat w jednym miejscu – już za tydzień w Gdańsku rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO. Swój udział w targach zapowiedziało ponad 500 wystawców z 25 krajów z całego świata.

TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Odbywające się w dniach 21-24 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku targi, będą największym w tym roku wydarzeniem branży kolejowej w Europie. 14. edycja TRAKO zbiega się z ogłoszonym przez Komisję Europejską – Europejskim Rokiem Kolei. Z tej okazji, w podróż po całej Europie wyruszył Connecting Europe Express, specjalny pociąg, który 2 września wyjechał z Lizbony, stacją końcową 7 października będzie Paryż. W ciągu 36 dni odwiedzi 26 krajów pokonując odległość 20 tys. kilometrów, łącząc kraje i ludzi. Connecting Europe Express zatrzyma się w ponad 70 miastach, w Polsce będą to  Warszawa oraz Gdańsk gdzie na przystanku Stadion Expo gościć będzie przez dobę i w dalszą podróż wyruszy we wtorek, 21 września po godz. 17.00.

Międzynarodowe Targi Gdańskie przekazują do dyspozycji wystawców ponad 36 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni ekspozycyjnej. To zarówno hale wystawiennicze AMBEREXPO, specjalnie wybudowane na potrzeby targów trzy namioty wystawiennicze (ponad 10 tys.m2), kilometr torowiska i tereny zewnętrzne na ulicy Żaglowej.

Premiery

Coradia iLint to pierwszy na świecie pasażerski pociąg wodorowy, który podczas TRAKO zaprezentuje firma Alstom. Pociąg jest wyposażony w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną. Jest cichy, porusza się znacznie płynniej niż jednostki spalinowe. Co najważniejsze jest w pełni bezemisyjny – emituje jedynie parę wodną i wodę. Pociąg wodorowy Coradia iLint jest przeznaczony specjalnie do użytku na niezelektryfikowanych trasach – w Unii Europejskiej jest to prawie połowa (46%) linii kolejowych.

„Wodorową” nowością będzie też lokomotywa manewrowa z ogniwami wodorowymi od bydgoskiej PESY. Będzie to jednostka powstała na bazie SM42 i będzie to pierwszy taki pojazd wyprodukowany w Polsce.

Siemens Mobility pokaże na torach ekspozycyjnych znaną już polskim przewoźnikom wielosystemową lokomotywę Vectron – najnowocześniejszą lokomotywę w Europie z homologacją na 20 krajów. Będzie to pierwszy pojazd w barwach nowego klienta – Lotos Kolej.

PKP Intercity zaprezentuje pierwsze z nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, które w najbliższych miesiącach zaczną zasilać flotę przewoźnika – nowy skład Flirt3, wyprodukowany przez firmę Stadler i zmodernizowany ED74. Uczestnicy targów będą mogli zapoznać się także z różnymi typami wagonów. Wśród nich znajdą się dwie nowości: wagon pasażerski 175A-10, pierwszy z puli 81 nowych pojazdów produkowanych w Poznaniu przez FPS H. Cegielski oraz wagon wojskowy dla Sił Zbrojnych RP. PKP Intercity przedstawi również wielofunkcyjny wagon COMBO o podwyższonym standardzie oraz wagon restauracyjny typu 406A-40. Ekspozycję uzupełni najnowocześniejsza w Polsce lokomotywa elektryczna Eu160 Griffin, jedna z 30, którą dla przewoźnika wyprodukowała firma NEWAG.

Na targach pojawi się ponad 500 wystawców z 25 krajów. Swoje pawilony narodowe wystawią takie kraje jak: Czechy, Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria i trzy niemieckie landy: Berlin-Brandeburgia, Badenia-Wirtembergia i Saksonia. Ekspozycja taboru i maszyn kolejowych odbędzie się po raz pierwszy w nowej przestrzeni torów wystawienniczych stacji Gdańsk Zaspa Towarowa.

TRAKO to nie tylko targi, ale i bogaty program merytoryczny. Podczas wydarzenia odbędą się między innymi debaty, takie jak:

  • debata otwarcia „Przemiany rynku kolejowego w Polsce i Europie – trendy, problemy i wyzwania”. Udział wezmą m.in. Walter Goetz szef gabinetu Europejskiej Komisarz ds. Transportu i Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk,
  • „Kolej neutralna klimatycznie – czy w Polsce jest to możliwe?”,
  • „Innowacyjne technologie dla kolei”,
  • „Dwudziestolecie Grupy PKP – co przed nami w kolejnych latach?”,
  • „Perspektywy rozwoju polskiej infrastruktury kolejowej”,
  • „Euroazjatycki rynek kolejowy – wyzwania w obszarze współpracy międzynarodowej”,
  • „Strategie dla kolei towarowej w praktyce”,
    a także konferencje, seminaria i prezentacje firm. W sumie to 84 wydarzenia towarzyszące.

Ostatni dzień targów pozwala wystawcom zaprezentować się w roli pracodawców. W piątek, 24 września odbędzie się bowiem Dzień Edukacji i Kariery w branży transportu szynowego. Wystawcy TRAKO zaprezentują podczas niego najciekawsze oferty pracy, staży i praktyk. Uczestnicy (głównie uczniowie oraz studenci) będą mieli możliwość bezpośredniej wymiany informacji z potencjalnymi pracodawcami. Podczas całego dnia będzie można wziąć udział w prelekcjach oraz warsztatach przygotowanych specjalnie z myślą o osobach poszukujących pracy w branży.

Tradycją TRAKO są prestiżowe konkursy, których rozstrzygnięcie odbywa się w trakcie targów. W 14. edycji będzie to siedem konkursów obejmujących m.in. inwestycje, wyroby i innowacje technologiczne. Po raz pierwszy wręczona zostanie nagroda medialna im. Jana Raczyńskiego, znakomitego dziennikarza, wieloletniego członka Rady Programowej. Trzeciego dnia targów odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody, która trafi do dziennikarza lub redakcji, wspierających transport szynowy, jego rozwój i promocję zarówno towarów, jak i pasażerów.

Organizatorzy, Partnerzy i Wystawcy wspólnie wspierają potrzeby chorych dzieci w ramach, trwającej już od 2003 roku Akcji TRAKO Dzieciom. W tym roku wszystkie zebrane środki będą przeznaczone dla wybranej placówki świadczącej wsparcie psychologiczne lub psychiatryczne dla dzieci i młodzieży borykającej się ze skutkami pandemii.

TRAKO organizowane są przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA oraz Grupę PKP w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO, w dniach 21-24 września 2021. Partnerami targów są firmy: ALSTOM, Knorr-Bremse, Medcom, Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA oraz TRACK TEC. Partnerem finansowym TRAKO 2021 jest Bank PKO S.A.

Patronat honorowy nad targami sprawują:
– Minister Aktywów Państwowych – Jacek Sasin,
– Minister Infrastruktury – Andrzej Adamczyk,
– Prezes Urzędu Transportu Kolejowego – Ignacy Góra,
– Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich – Piotr Szymczak.