Dziś obchodzimy Europejski Dzień Maszynisty

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Maszynisty

16 września obchodzony jest Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego. Zawód ten swoje początki na ziemiach polskich miał w 1844 r. kiedy Leon Miastowski jako pierwszy poprowadził parowóz kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Od tego czasu technologie stosowane na kolei, a także sposób i zasady egzaminowania maszynistów zmieniły się diametralnie. Obecnie, by samodzielnie prowadzić pociąg, należy posiadać licencję i świadectwo maszynisty. Dla uzyskania licencji maszynisty trzeba m.in. przejść badania i szkolenie oraz zdać egzamin, a świadectwa maszynisty – zatrudnić się u przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury, przejść badania lekarskie oraz szkolenie.

W Polsce, od 2023 r. kandydatów na maszynistów czekają spore zmiany. Egzaminy na licencję i pierwsze świadectwo maszynisty będą państwowe i przeprowadzane przez Prezesa UTK, a w części teoretycznej egzaminu na świadectwo pojawią się jazdy na symulatorach. Wszystko będzie się odbywało w jednym z najnowocześniejszych ośrodków egzaminowania w Europie – Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów zbudowanym przez UTK przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.