Dworzec Centralny jak sala koncertowa. Oliver Palmer zaśpiewał w Warszawie

Dworzec Centralny jak sala koncertowa. Oliver Palmer zaśpiewał w Warszawie

Hala główna Dworca Centralnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie przemieniła się 24 czerwca w salę koncertową. To wszystko za sprawą wyjątkowego koncertu charytatywnego dla Olivera Palmera, jedynego na świecie niesłyszącego tenora spinto, który również zachwycił zgromadzoną publiczność swym niezwykłym głosem.

Wydarzenie, w którego przygotowanie zaangażowały się Polskie Koleje Państwowe S.A., Fundacja Grupy PKP, CS Natura Tour sp. z o.o., a także WARS S.A., zostało zorganizowane z myślą o wsparciu wyjątkowo uzdolnionego śpiewaka, który z powodu wrodzonej wady obu uszu środkowych jest niesłyszący.

Mimo to, dzięki aparatom słuchowym, uczy się śpiewu klasycznego i gry na pianinie. Wielokrotnie występował już podczas koncertów, a także wziął udział w programie „Must be The Music”. By móc żyć tak jak do tej pory, spełniać się i czuć się szczęśliwym, Oliver powinien jak najszybciej otrzymać nowe aparaty. Ich koszt jest jednak bardzo wysoki i przekracza możliwości finansowe jego rodziny.

Z tego względu odbył się koncert, który z jednej strony był zachętą do zaangażowania się w pomoc Oliverowi poprzez włączenie się w zbiórkę charytatywną zorganizowaną przez Fundację Grupy PKP, a z drugiej podziękowaniem artysty dla wszystkich, którzy pomogą mu w tym, że będzie mógł lepiej słyszeć zachwycające dźwięki muzyki.

Wśród gości, którzy pojawili się w hali głównej Dworca Centralnego byli m.in. Artur Kowalczyk, prezes zarządu WARS S.A., Radosław Zawierucha, członek zarządu PKP Informatyka sp. z o.o., a także Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A., który dokonał otwarcia koncertu i wygłosił słowo wstępne. Zwrócił uwagę, że elementem szczególnym wydarzenia było to, iż nie odbyło się ono w gmachu opery czy filharmonii, lecz na Dworcu Centralnym, sercu komunikacyjnym Warszawy.

– Dzięki temu w koncercie mogli uczestniczyć mieszkańcy miasta, pasażerowie kolei oraz wszystkie osoby, które przypadkiem, bądź nie, znalazły się podczas niego na dworcu. Jako PKP S.A. angażujemy się w wiele projektów inicjowanych przez Fundację Grupy PKP, gdyż mają one nieocenioną wartość społeczną. Artyści z zaburzeniami słuchu to często osoby obdarzone niezwykłym talentem wokalnym, takim jak nasz gość specjalny – dodał Rafał Zgorzelski.  

Prezes zarządu Fundacji Grupy PKP – Katarzyna Kucharek – która również wygłosiła przemówienie do zebranych w hali głównej Dworca Centralnego, podkreśliła, że jednym z kluczowych zadań Fundacji jest wspieranie działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

– Pan Oliver Palmer jest naszym podopiecznym, który na co dzień, poprzez realizowanie swojej pasji, pokazuje, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Postanowiliśmy pomóc mu na wszelkie możliwe sposoby, chcieliśmy dołożyć swoją cegiełkę do zebrania funduszy potrzebnych na zakup nowych aparatów słuchowych, jak również, w szerszym kontekście, zwrócić uwagę na problemy osób z niedosłuchem. Mam nadzieję, że dla każdego kto wysłuchał koncertu, było to wyjątkowe doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci – powiedziała Katarzyna Kucharek.

Licznie zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać nie tylko „polskiego Bocellego”, ale również innych artystów, chcących w ten sposób pomóc Oliverowi. Wśród nich byli wykonawcy, którzy zaprezentowali utwory z szeroko pojętej muzyki rozrywkowej:

  • Martyna Zygadło, laureatka wielu międzynarodowych konkursów, a także półfinalistka 11. edycji programu „The Voice of Poland”,
  • Aleksandra Gołdyn, która zajęła I miejsce w Powiatowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej,
  • Zespół KADAR, w składzie Dariusz Gajda i Krzysztof Rydzelewski,
  • Marek Połynko, kompozytor i aranżer, współpracujący z czołowymi polskimi artystami;

Głównym punktem programu, na który oczekiwali zgromadzeni w hali głównej Dworca Centralnego, był występ samego Olivera Palmera. Jego aranżacja piosenki „Con te partirò”, włoskiego mistrza Andrei Bocellego, sprawiła, że niemal zadrżały mury dworcowego budynku. Siła i barwa głosu artysty spowodowała, że nawet przechodzący obok sceny podróżni, zatrzymywali się i ze skupieniem oraz podziwem napawali się talentem śpiewaka, który uraczył jeszcze publiczność wykonaniem utworów „Życia mała garść” oraz „Caruso”. 

Wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę charytatywną zorganizowaną przez Fundację Grupy PKP na rzecz Olivera, serdecznie dziękujemy za otwartość serca. Poprzez to będzie on miał możliwość spełniania swojej największej pasji, którą jest muzyka i dzielenia się nią podczas kolejnych występów.