Dwie oferty na budowę instalacji fotowoltaicznej na terenie zaplecza ŁKA

Dwie oferty na budowę instalacji fotowoltaicznej na terenie zaplecza ŁKA

Łódzka Kolej Aglomeracyjna otworzyła oferty w przetarg na budowę małej instalacji fotowoltaicznej na terenie Zaplecza Technicznego spółki. Zgłosiło się dwóch wykonawców.

Przewoźnik na sfinansowanie zamówienia przeznaczył 923 385,60 zł brutto. Oferty złożyli:

  • SOLSAFE OBRÓT ENERGIĄ – 1 366 666,67 zł brutto
  • BEGOLDEN – 1 722 000,00 zł brutto

Zwycięzca postępowania był zobowiązany zrealizować projekt w trybie „Zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca w ramach prowadzonej inwestycji będzie zobowiązany do zaprojektowania, wybudowania oraz podłączenia systemu do sieci elektroenergetycznej. Przewidywana moc pozyskana z instalacji to około 250 kW. Dzięki temu rozwiązaniu, ŁKA byłaby w stanie w pełni zagwarantować energię elektryczną, potrzebną do funkcjonowania Zaplecza Technicznego.

Jest to pierwszy etap przechodzenia spółki na funkcjonowanie dzięki energii pozyskanej z OZE.  ŁKA planuje, by na początku minimum 30% dostarczanej energii pochodziło z OZE, a w kolejnych latach będzie dążyć do osiągnięcia poziomu maksymalnego, co oznacza zasilanie pojazdów „Zieloną Energią” w 100%. 

Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest pierwszym pasażerskim przewoźnikiem w Polsce, który dołączył do programu Zielonej Kolei, powołanego przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei i koordynowanego przez PKP Energetyka.