Duże zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Kolei Małopolskich

Duże zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Kolei Małopolskich

Ze względu na wejście w kolejną fazę prac modernizacyjnych realizowanych na obszarze krakowskiego węzła kolejowego związanych  z przebudową stacji Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów i stopniowym przenoszeniem ruchu na nową infrastrukturę, a także z uwagi na długotrwałe ograniczenia w ruchu Słomniki – Miechów spowodowane wymianą sieci trakcyjnej, utrudnienia w ruchu będą dotyczyć w zasadzie wszystkich pociągów uruchamianych przez Koleje Małopolskie.

Przerwa w ruchu na trasie SKA1 do Wieliczki od 15 x

Najistotniejszą i najbardziej odczuwalną przez podróżnych zmianą w rozkładzie jazdy będzie wprowadzenie przerwy w ruchu na trasie SKA1 na odcinku Kraków Główny – Wieliczka Rynek-Kopalnia w okresie od 15 października do 15 listopada 2021 r. Konieczność wprowadzenia przerwy wynika z prac przy przebudowie stacji Kraków Bieżanów, która czasowo uniemożliwi wjazd na linię kolejową nr 109 prowadzącą do Wieliczki.

Ze względu na skalę utrudnień, a także czas ich trwania w okresie przerwy w ruchu za wszystkie pociągi na ww. odcinku wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa (ZKA) według specjalnego rozkładu jazdy:

  • zostaną uruchomione dwa rodzaje kursów ZKA – obsługujące wszystkie stacje i przystanku pośrednie dotychczas obsługiwane przez pociąg (z wyjątkiem przystanku Wieliczka Bogucice) oraz szybkie kursy bezpośrednie z Wieliczki do Krakowa Głównego,
  • kursy obsługujące wszystkie stacje i przystanki będą kursować przez cały dzień z częstotliwością co 30 minut,
  • kursy „szybkie” będą kursować w szczytach przewozowych (6:00 – 9:00, 15:00 – 19:00) z częstotliwością co 10 minut, natomiast w pozostałej części dnia co 30 minut.

W trakcie uzgodnień jest możliwość zatrzymywania się szybkich autobusów na wybranych przystankach komunikacji miejskiej w Krakowie oraz honorowanie biletów kolejowych w autobusach wielickiej linii G1 w celu obsługi przystanku Wieliczka Bogucice.

Utrudnienia na trasie SKA2 Kraków – Miechów – Sędziszów

Od 2 września rozpoczną się prace przy przebudowie sieci trakcyjnej na odcinku Słomniki – Miechów, które skutkują koniecznością zamknięcia jednego z torów na tym odcinku oraz wprowadzenie ograniczeń prędkości, co przełoży się na zdecydowanie mniejszą przepustowość i brak możliwości przejazdu wszystkich dotychczas kursujących pociągów.

W efekcie za większość kursów na tym odcinku uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. W pełnej relacji przejadą kursy przyjeżdżające z Sędziszowa do Krakowa do godziny 7:00, jedna para kursów do i z Kozłowa w popołudniowym szczycie (w tym kurs ok. 15:30 z Krakowa) oraz wieczorne pociągi z Krakowa do Sędziszowa po godzinie 20:00.

Przez cały okres obowiązywania jesiennej korekty rozkładu jazdy bez zmian pozostanie również jednotorowy ruch pomiędzy stacjami Kraków Główny a Kraków Batowice wynikający z przebudowy wiaduktu nad aleją 29 Listopada w Krakowie. W wybrane dni odcinek z ruchem po jednym torze zostanie przedłużony aż do Zastowa ze względu na prace przy budowie wiaduktu północnej obwodnicy Krakowa pomiędzy stacjami Kraków Batowice a Zastów. Przełoży się to na wydłużone postoje pociągów na stacjach Kraków Batowice oraz Zastów.

Również ze względu na liczne zamknięcia torowe na innych odcinkach sieci kolejowej i dużą liczbę pociągów dalekobieżnych pokonujących odcinek Kraków – Miechów – Sędziszów, które zależnie od terminu przyjeżdżają do Krakowa o różnych godzinach, wtórnie większość pociągów SKA2 będzie kursować w kilku wersjach z różnymi godzinami przyjazdów i odjazdów. Prosimy o każdorazowe upewnienie się przed podróżą o godzinie kursowania pociągu w danym dniu.

Ponadto w dniach 18/19 – 21/22 października ze względu na nocną przerwę w ruchu na odcinku Kraków Główny – Zastów pierwsze poranne oraz ostatnie wieczorne kursy na tym odcinku będą obsługiwane zastępczą komunikacją autobusową.

Zmiany na trasie SKA3 w związku z przebudową stacji Kraków Bieżanów i Kraków Płaszów

Ze względu na kolejną fazę przebudowy stacji Kraków Bieżanów i Kraków Płaszów rozkład jazdy dla trasy SKA3 w okresie obowiązywania jesiennej korekty będzie podzielony na dwa zasadnicze okresy – do 14 października i od 15 października. W tym drugim okresie ze względu na proces przenoszenia sterowania ruchem kolejowym na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów na nowe urządzenia znacząco ograniczona zostanie przepustowość odcinka Kraków Płaszów – Kraków Bieżanów – Podłęże.

Część pociągów z przyczyn technicznych będzie mieć wydłużone postoje na stacjach. Pozostałe z kolei zostaną skierowane drogą okrężną przez stacje Kraków Batowice i Kraków Nowa Huta Za pociągi jadące drogą okrężną uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa obsługująca omijane stacje i przystanki pośrednie na odcinku Kraków Główny – Podłęże.

Ponadto, podobnie jak niemal od początku prac modernizacyjnych, w dni robocze kontynuowane będą prace budowlane wymuszające wprowadzenie przez zarządcę infrastruktury przerwy w ruchu pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem w godzinach 9:50 – 13:50.

Ze względu na konieczność wykonania szerszego zakresu prac z wyłączeniem ruchu bezpośrednio po rozpoczęciu procesu zmiany systemu sterowania ruchem dodatkowe przerwy w ruchu na powyższym odcinku będą realizowane również w ciągu dnia w okresie 16 – 17 października (sobota – niedziela w godzinach 9:00 – 14:00) oraz w nocy w okresie 15/16 – 21/22 października (22:00 – 5:00). Również w tym wypadku za pociągi na odcinku objętym przerwą w ruchu zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Powrót weekendowych połączeń Kraków – Jasło

Wraz z początkiem jesiennej korekty rozkładu jazdy ostatnie kursy wykonają wakacyjne połączenia Kolei Małopolskich z Krakowa do Zakopanego (kursuje do 29 sierpnia), z Jasła do Krynicy-Zdrój oraz z Muszyny do słowackiego Popradu (oba ostatni raz pojadą 5 września).

Z kolei na przełomie września i października, wraz z nowym rokiem akademickim, powróci pociąg „Hubal” kursujący z Krakowa do Jasła. Pierwszy niedzielny kurs z Jasła wykona 26 września. W kierunku przeciwnym po raz pierwszy pojedzie zaś w piątek 1 października.

Niestety również w przypadku tego połączenia nie obędzie się bez utrudnień spowodowanych pracami torowymi. Ze względu na prace torowe na odcinku Biecz – Jasło już od 1 października na tym odcinku pociąg zostanie zastąpiony przez autobus. Nie wpłynie to łączny czas podróży jednak dla osób podróżujących z i do Jasła będzie wiązało się z koniecznością przesiadki z pociągu na autobus lub odwrotnie.

Możliwe utrudnienia

Pomimo dokładania wszelkich starań dla prowadzenia ruchu pociągów zgodnie z  rozkładem jazdy, prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe modernizacja linii kolejowych może powodować opóźnienia pociągów m.in. ze względu na prowadzenie ruchu po jednym torze, a także możliwe usterki urządzeń sterowania ruchem lub rozjazdów, na które Koleje Małopolskie sp. z o.o. jako przewoźnik nie ma wpływu.

Rozkład jazdy

SKA1 Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Główny – Kraków Lotnisko (obowiązuje w okresie 29.08.2021 – 14.10.2021)

SKA1 Kraków Główny – Kraków Lotnisko (obowiązuje w okresie 15.10.2021 – 6.11.2021)

SKA1 Kraków Główny – Wieliczka Rynek-Kopalnia – zastępcza komunikacja autobusowa (obowiązuje w okresie 15.10.2021 – 6.11.2021)

SKA2 Kraków Główny – Sędziszów (obowiązuje w okresie 29.08.2021 – 6.11.2021)

SKA3 Kraków Główny – Tarnów (obowiązuje w okresie 29.08.2021 – 6.11.2021)

Kraków Główny – Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój (obowiązuje w okresie 29.08.2021 – 6.11.2021)

(Kraków Główny / Nowy Sącz) – Stróże – Jasło (obowiązuje w okresie 29.08.2021 – 6.11.2021)

Muszyna – Poprad-Tatry (obowiązuje w okresie 29.08.2021 – 5.09.2021)

Pociąg „Luxtorpeda” Kraków Główny – Zakopane (obowiązuje w dniu 29.08.2021)

Informacja o miejscach zatrzymania zastępczej komunikacji autobusowej