Do Olkusza przyjechał pociąg humanitarny z Ukrainy

Do Olkusza przyjechał pociąg humanitarny z Ukrainy

Około godziny 11:30 do Olkusza po torach LHS przyjechał specjalny pociąg z uchodźcami ze Lwowa. W niedzielę od godzin popołudniowych wojewoda małopolski wraz ze służbami oraz samorządowcami w ekspresowym tempie przygotowywali w  tymczasowy punkt przyjęcia obywateli Ukrainy.

– Zaledwie w kilka godzin przygotowaliśmy tymczasowy punkt recepcyjny. W okolicy peronu LHS powstało miasteczko namiotowe. We współpracy ze starostą zorganizowano ciepły posiłek. Na miejscu będą także pracownicy Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podstawione zostaną także autobusy, które pomogą zawieźć uchodźców do bezpiecznego miejsca wskazanego przez MUW – mówi Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Spółki PKP PLK oraz PKP LHS do późnych godzin nocnych przygotowywały nieczynny dotąd peron do przyjęcia grupy z Ukrainy. Specjalne ekipy kolejarzy ułożyły nawet płyty drogowe, aby uchodźcy mogli bezpiecznie pokonać odcinek z peronów do tymczasowego miasteczka.

– Składam podziękowania zarówno Marszałkowi Łukaszowi Smółce, jak również Komendantom Straży Pożarnej i Policji, kolejarzom, a także na ręce starosty olkuskiego Bogumiła Sobczyka, wszystkim samorządowcom, którzy włączyli się w ekspresowy proces przygotowania infrastruktury służącej przyjęciu uchodźców. Linia LHS pozwala na uruchamianie specjalnych pociągów, które mają szerszy rozstaw szyn – dokładnie taki jak na terytorium Ukrainy. Transport tym odcinkiem umożliwia wyeliminowanie zmiany wózków w wagonach na przejściach granicznych i wjazd wagonów szerokotorowych nie tylko do stacji przygranicznych, ale także w głąb kraju. Jesteśmy w stałym kontakcie również w Wojewodą Śląskim Jarosławem Wieczorkiem i w razie potrzeby będziemy uruchamiać obsługę wspólnie – dodaje wojewoda małopolski.

W nocy wojewoda był w kontakcie ze Strażą Graniczną i kolejarzami PKP LHS. Około godziny 4:00 zakończona została kontrola graniczna po stronie polskiej i pociąg wyruszył w kierunku Olkusza.

Około 11:30 dziennikarz Radia Kraków Tomasz Bździkot poinformował na Twitterze, że do Olkusza przyjechał specjalny pociąg humanitarny.