Debiut SU4220-001 z pociągiem PKP Intercity

Debiut SU4220-001 z pociągiem PKP Intercity

Dzisiaj, jedna z odebranych niedawno przez PKP Intercity zmodernizowanych lokomotyw SU420-001 wyruszyła w pierwszą podróż z Wrocławia Głównego do stacji Kudowa-Zdroj,  prowadząc pociągu IC Śnieżka.

Lokomotywy SU4220 powstały w wyniku modernizacji klasycznych lokomotyw spalinowych serii SM42. Pojazdy zyskały dwa nowoczesne silniki spalinowe, spełniające normę emisji spalin na poziomie Stage V. Nowym rozwiązaniem, w które zostały wyposażone lokomotywy jest mikroprocesorowe sterowanie poprawiające właściwości trakcyjne pojazdów, a także pozwalające zmniejszyć zużycie paliwa. Modernizacja zwiększyła bezpieczeństwo pracy lokomotywy, a także niezawodność. Zmodernizowane pojazdy posiadają funkcję zasilania wagonów w energię elektryczną 3kV DC, co pozwoli na prowadzenie składów wagonowych i korzystanie w nich z ogrzewania. Łącznie do przewoźnika trafi 13 takich pojazdów.

Modernizację lokomotyw w ramach kontraktu o wartości 90,3 mln zł brutto wykonuje Fabrykę Pojazdów Szynowych H. Cegielski w Poznaniu.