Czy w wakacje pojedziemy „Słonecznym” nad morze?

Czy w wakacje pojedziemy „Słonecznym” nad morze?

Koleje Mazowieckie złożyły do Prezesa UTK wniosek o przyznanie otwartego dostępu na uruchomienie dodatkowego pociągu na trasie Warszawa Zachodnia – Gdynia Główna. W związku z wprowadzeniem w kraju stanu zagrożenia epidemiologicznego nie wiadomo czy pociąg „Słoneczny” w ogóle wyruszy w trasę.

Koleje Mazowieckie chciały uruchomiać nowe połączenie nad morze w soboty, niedziele i święta w okresie wakacji w terminie od 27 czerwca 2020 r. do 1 września 2024 r.

– Uruchomienia dodatkowego pociągu kursującego w okresie wakacji – tzw. „Słoneczny BIS” w relacji Warszawa Zachodnia – Gdynia Główna – Warszawa Zachodnia jest wynikiem naszych obserwacji dotyczących popularności pociągu „Słoneczny”. Połączenie to cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, które szczególnie w ubiegłe wakacje przerosło nasze oczekiwania – poinformowała Donata Nowakowska, dyrektor biura rzecznika prasowego Kolei Mazowieckich.

Wniosek przewoźnika wpłynął do UTK 10 marca 2020 r., jednak informacje w nim zawarte wymagały uzupełnienia, które ostatecznie zostały przekazane w kwietniu 2020 r. Same plany dotyczące uruchomienia dodatkowego pociągu zostały powzięte przed rozpoczęciem się pandemii.

Obecnie Koleje Mazowieckie nie podjęły jeszcze decyzji co do kursowania pociągu „Słoneczny” w relacji Warszawa Zachodnia – Ustka – Warszawa Zachodnia w tegorocznym sezonie wakacyjnym.

– Nasza decyzja jest uzależniona od rozwoju sytuacji związanej z pandemią oraz od zaleceń Ministra Zdrowia – dodaje Nowakowska.

„Słoneczny” to wakacyjny pociąg uruchomiony przez Koleje Mazowieckie w 2005 r. łączący Warszawę z Trójmiastem a od 2019 r. jadący także do Ustki. Pociąg składa się z nowoczesnych wagonów piętrowych i lokomotywy Traxx. W poprzednie wakacje pociąg Słoneczny przewiózł ponad 127 tys. Osób.