Czy ściany dworca Warszawa Śródmieście zostaną wyczyszczone ?

Czy ściany dworca Warszawa Śródmieście zostaną wyczyszczone ?

Od blisko miesiąca na stacji Warszawa Śródmieście nie zatrzymał się żaden pociąg. Jest to idealny czas, aby można było przeprowadzić czyszczenie obiektu. Niestety zarządca obiektu nie wykonuje żadnych prac w tym zakresie. PKP S.A. są w trakcie prowadzenia procedury zakupowej.

Na brudny dworzec Warszawa Śródmieście uwagę zwróciła posłanka Hanna Gill-Piątek, która w połowie marca 2023 r. roku skierowała do ministra infrastruktury zapytanie w sprawie umycia dworca PKP Warszawa Śródmieście.

Fatalny stan estetyczny i słabe oświetlenie przypomina widok Dworca Centralnego sprzed remontu i oczyszczania na Euro 2012 – stwierdziła posłanka.

Wówczas Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury odpisał, że w przypadku dworca Warszawa Śródmieście PKP S.A. posiadają umowę na stałe utrzymanie czystości z firmą sprzątającą.

Wg wyjaśnień Spółki, na bieżąco wykonywane jest mycie posadzek, poręczy,schodów, drobnych elementów, takich jak kosze, ławki, grzejniki, filary z metalową obudową, elementy szklane. Inne elementy, takie jak ściany kamienne, posadzki w miejscach trudno dostępnych, przestrzeń przy filarach i ścianach, wymagają mycia ciśnieniowego, które możliwe jest tylko w nocy, gdy nie odbywa się ruch pasażerski – zaznaczył Bittel.

Jak dodał przedstawiciel resortu, spółka PKP S.A. zwróciła  uwagę, że dworzec użytkowany jest od ponad 40 lat, a częstotliwość przejazdu na nim pociągów jest największa w Polsce.

Przy tak wzmożonym ruchu pociągów powstały pył tworzy rdzawy nalot, który wżera się w strukturę kamienia i nie jest możliwy do usunięcia nawet specjalistyczną chemią, przeznaczoną do mycia powierzchni kamiennych – napisał wiceminister w odpowiedzi na zapytanie.

Posłanka nie dała za wygraną, podczas jednej z komisji infrastruktury wspomniała, że zgłosiły się do niej firmy, które znają technologię, która pozwoliłaby na wyczyszczenie ścian.

Hanna Gill-Piątek skierowała kolejne zapytanie, w którym zapytała czy rozważana była metoda zeszlifowania warstw brudu i ponowna krystalizacja chemiczna, impregnacja i polerowanie kamienia.

Z informacji przekazanych przez PKP S.A. wynika, że firma zajmująca się utrzymaniem czystości na przedmiotowym dworcu myje ciśnieniowo ściany z zastosowaniem środków chemicznych o odczynie zasadowym do kamienia, zgodnie z Księgą Standardów Utrzymania Czystości PKP S.A. Spółka wyjaśniła również, że w procesie czyszczenia nie są stosowane środki chemiczne, które mogłyby uszkodzić strukturę kamienia. Infrastruktura służąca podróżnym, między innymi, ławki, poręcze, podnośnik dla niepełnosprawnych, posadzki, kosze są regularnie czyszczone. Obecnie PKP S.A. zbiera oferty firm na wyczyszczenie ścian na ww. dworcu z zastosowaniem innych technik, np. piaskowanie ścian, laserowe usuwanie zabrudzeń wraz z impregnacją kamienia, aby uzyskać jak najlepszy efekt – odpisał Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Jak dodał, PKP S.A. zbiera oferty firm na wyczyszczenie ścian na ww. dworcu z zastosowaniem innych technik, np. piaskowanie ścian, laserowe usuwanie zabrudzeń wraz z impregnacją kamienia, aby uzyskać jak najlepszy efekty .

Zapytaliśmy ostatnio PKP S.A. o czyszczenie ścian dworca biorąc pod uwagę obecnie zamknięcie podmiejskiej linii średnicowej.

Michał Stilger rzecznik prasowy PKP S.A. poinformował „Kolejowy Portal”, że wyczyszczenie ścian pokrytych płytkami trawertynowymi na dworcu Warszawa Śródmieście wymaga zamówienia takiej usługi w firmie zewnętrznej.

Uzyskaliśmy potwierdzenie ofert przesłanych przez wykonawców. Aktualnie PKP są w trakcie prowadzenia procedury zakupowej. Więcej szczegółów dot. przeprowadzenia czyszczenia ścian będziemy mogli podać po zakończeniu wyboru wykonawcy – dodał Stilger.

Podróżnym pozostaje czekać na oferty pracy PKP S.A. Przypomnijmy, że od niedzieli 3 września 2023 r. pociągi ponownie będą przejeżdżał przez Warszawę Śródmieście.