Cztery nowe przystanki na małopolskich torach zwiększyły dostęp do kolei [GALERIA]

Cztery nowe przystanki na małopolskich torach zwiększyły dostęp do kolei [GALERIA]

Zator Park Rozrywki, Wolbrom Zachodni, Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki to cztery nowe przystanki na małopolskich torach, które od 11 grudnia zwiększyły dostęp do pociągów. Łatwiejsze podróże na zakopiance, to efekt modernizacji linii prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe z udziałem środków unijnych. Dwa kolejne przystanki zbudowane są z Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych.

W latach 2017-2022, dzięki inwestycjom PLK SA w Małopolsce przybyło 12 przystanków. Od grudnia wśród nich są cztery kolejne.

Zator Park Rozrywki

Przystanek Zator Park Rozrywki, został wybudowany w pobliżu Energylandii, na trasie Kraków Płaszów – Oświęcim. Zapewnia lepszy dostęp do największego parku rozrywki w Polsce oraz podróże m.in. do Skawiny i Krakowa.

Wolbrom Zachodni

Przystanek Wolbrom Zachodni na linii Tunel – Sosnowiec stanowi ułatwienie dla mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości – dodatkowy dostęp do kolei. Z dwóch peronów można podróżować m.in. do Tunelu, Olkusza, czy Katowic. W przyszłym roku na przystanku będzie przejście podziemne z windami.

Nowe przystanki w Zatorze i Wolbromiu, to przykłady udanej walki z wieloletnim wykluczeniem komunikacyjnym mieszkańców. Ich wybudowanie stało się możliwe dzięki realizowanemu przez PLK SA w całym kraju Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych. Inwestycje sprawiają, że wysiłek kolejarzy jest dostrzegany i pasażerowie wracają na polską kolej – powiedział Andrzej Adamczyk Minister Infrastruktury.

Dzięki modernizacji kolejowych tras oraz budowie nowych przystanków, kolej staje się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem komunikacji. Odpowiednio przygotowane i wyposażone perony, m.in. na przystankach Zator Park Rozrywki i Wolbrom Zachodni oraz Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki zapewniają dostęp do pociągów wszystkim podróżnym – powiedział Ireneusz Merchel prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PLK SA zbudowały dwa przystanki za blisko 18 mln zł netto w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. W Małopolsce program obejmuje 9 inwestycji: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków.

Rzozów Centrum

Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki między Skawiną a Suchą Beskidzką, to zwiększenie dostępności do kolei i odpowiedź PLK SA na potrzeby komunikacyjne mieszkańców. Łatwiejsze stały się codzienne i okazjonalne podróże pociągiem.

Wola Radziszowska Lipki

Dwa nowe przystanki na kolejowej zakopiance wybudowano za blisko 3 mln zł netto w ramach zadania o nazwie „Prace na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina – Sucha Beskidzka”. Zadanie jest częścią projektu: „Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”. Inwestycja jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.