CZ LOKO wyprodukowała 1111. lokomotywę

CZ LOKO wyprodukowała 1111. lokomotywę

Czeski producent lokomotyw CZ LOKO pokonał kolejny historyczny kamień milowy – przez bramę zakładów produkcyjnych spółki wyjechał w świat już 1111. pojazd kolejowy. Chodziło o lokomotywę EffiShunter 600 na zlecenie spółki ČEPRO.

Uroczyste przekazanie odbyło się w miejscowości Loukov, gdzie jeden z czołowych czeskich dystrybutorów paliw posiada jeden z magazynów z kompletnie zautomatyzowanym terminalem dla cystern. To właśnie teren tych zakładów będzie obsługiwany przez lokomotywę. Jest to już trzecia lokomotywa, którą wykonała dla firmy CZ LOKO. W przypadku poprzednich pojazdów chodziło o EffiShunter serii 300 i 600.

Według słów Jana Duspěvy, dyrektora generalnego ČEPRO, znaczenie transportu kolejowego w zakresie obsługi magazynów firmowych wzrasta.

– Zwłaszcza podczas przestojów rafinerii krajowych musimy obsłużyć o setki procent więcej wagonów. Dzięki temu będziemy w stanie zachować stabilność czeskiego rynku paliw – powiedział Duspěvy.

Przypomniał zarówno, że z eksploatacji pojazdów wykonanych przez tradycyjnego czeskiego producenta, firma jest bardzo zadowolona.

– Pod względem technicznym i eksploatacyjnym są to pojazdy najwyższej klasy. Znacząco wpłynęły na obniżenie kosztów eksploatacji” – dodał podczas odbioru jubileuszowej lokomotywy František Todt, dyrektor ds. eksploatacji oraz członek zarządu ČEPRO.

Ta spółka akcyjna jest jednym z głównych graczy na rynku produktów naftowych. Sieć dystrybucji firmy obejmuje 17 magazynów paliw, połączonych z trzema rafineriami, ponad 1200 km rurociągu do transportu własnych produktów, a także 205 stacji paliw EuroOil.

– Gdyby ktoś dwadzieścia lat temu powiedział mi, że wykonamy lokomotywę z numerem porządkowym 1111, nie uwierzyłby mu. Od tego czasu jednak zrobiliśmy niesamowity postęp. Dziś wykonujemy lokomotywy, korzystając z własnego know-how, tutaj u nas w Czechach. Jestem dumny ze wszystkich naszych pracowników, którzy są tego częścią, są gwarancją dalszego rozwoju firmy” – powiedział Josef Bárta, prezes zarządu CZ LOKO.