Ćwiczenia SOK i WOT z wykorzystaniem systemu JAŚMIN

Ćwiczenia SOK i WOT z wykorzystaniem systemu JAŚMIN

6 czerwca miały miejsce intensywne ćwiczenia Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Bydgoszczy. Współpracując z 8. Kujawsko-Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze SOK doskonalili swoje umiejętności w ramach Wielośrodowiskowego Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Kryzysowego SZK JAŚMIN.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej SOK w Bydgoszczy uczestniczyli w trzecim scenariuszu ćwiczeń zarządzania kryzysowego organizowanego przez 8. Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej. SOK współpracując z WOT, Policją, PSP, OSP, 4 Pułkiem Chemicznym, 3 Pułkiem Saperów, a także z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego oraz PKP Polskie Linie Kolejowe , ćwiczyli działania mające na celu zabezpieczenie osób poszkodowanych oraz infrastruktury kolejowej.

Jednym z kluczowych elementów ćwiczeń funkcjonariuszy i żołnierzy było zabezpieczenie i ewakuacja rejonu bocznicy kolejowej Toruń-Kluczyki po rozszczelnieniu cysterny z toksycznymi substancjami. Te ćwiczenia miały na celu przygotowanie się na różne scenariusze kryzysowe, które mogą wystąpić m.in. na obszarze kolejowym, który jest integralną częścią bezpieczeństwa narodowego

Ćwiczeniom służb przyglądał się Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel. Spotkanie z przedstawicielami centrów zarządzania kryzysowego, służb państwowych oraz Wojsk Obrony Terytorialnych było okazją do omówienia nowych możliwości technicznych koordynacji współpracy.

System SZK JAŚMIN stworzony przez spółkę TELDAT umożliwia współpracę służb mundurowych oraz cywilnych podmiotów z obszaru zarządzania kryzysowego w sytuacjach wystąpienia kryzysów o różnorodnym charakterze między innymi takich jak: klęski żywiołowe, zaginięcia osób, katastrofy komunikacyjne, kryzys imigracyjny i akty terroryzmu.