Co zrobić, by bezpiecznie przekroczyć przejazd kolejowy?

Co zrobić, by bezpiecznie przekroczyć przejazd kolejowy?

Na przejazdach kolejowo-drogowych regularnie dochodzi do sytuacji, w których absurdalne zachowanie kierowców prowadzi do tragedii. Poniżej znajdziecie kilka podstawowych zasad, jakich należy przestrzegać podczas przejeżdżania przez przejazd kolejowy.

  • Przede wszystkim przekraczajcie tory na wyznaczonych przejściach i przejazdach kolejowych!
  • Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do samochodów, pieszych oraz pojazdów uprzywilejowanych.
  • Dzisiejsze pociągi są cichsze niż w przeszłości. Wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg zawsze jest bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
  • Rogatki czy sygnalizacja świetlna lub dźwiękowa może ulec uszkodzeniu tak jak inne urządzenia automatyczne. Podobnie jest z dróżnikami, którzy mogą np. zasłabnąć i nie zamknąć rogatek w odpowiednim momencie. Zawsze zachowuj zasadę ograniczonego zaufania!
  • Nie wjeżdżaj na przejazd, gdy widzisz zbliżający się pociąg. Nawet, gdy wydaje Ci się, że jest wystarczająco daleko!
  • Wjazd na przejazd jest możliwy dopiero po całkowitym podniesieniu rogatek oraz wyłączeniu sygnalizacji przejazdowej!
  • Znak STOP oznacza, jak sama nazwa wskazuje, konieczność zatrzymania pojazdu. Wielu kierowców, z sobie tylko znanych przyczyn, traktuje go jako poradę a nie obowiązek do wykonania.

To niektóre z zasad, jakie dla bezpieczeństwa swojego oraz innych podróżnych warto przestrzegać! Pamiętajcie, bezpieczeństwo w trasie jest najważniejsze!

Warto jest edukować od najmłodszych lat, dlatego polecamy cykl animacji edukacyjnych pt.: „Podróże z Ambasadorką Bezpieczeństwa”. Ich celem jest budowanie świadomości dotyczącej zagrożeń wynikających z niewłaściwego zachowania zarówno na przejściach, jak i przejazdach kolejowo-drogowych. Chwytajcie animowaną produkcję, która w łatwy sposób angażuje najmłodszych. Za ich sprawą dzieci mogą śledzić różnego rodzaju historie bohaterów zaprezentowane w bardzo atrakcyjny dla nich sposób. Będą bawić, a zarazem uczyć.

Kiedy dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia na przejeździe kolejowo-drogowym, nie zawsze wiadomo jak się zachować. #ŻółtaNaklejkaPLK przyspiesza działanie służb, dając dodatkowe minuty i sekundy. A są one bezcenne.

Od 1 czerwca 2018 do 30 listopada 2021 r. operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali 17 051 zgłoszeń dotyczących potencjalnych zagrożeń na przejazdach i terenach kolejowych (od początku 2021 r.: 6 575 zgłoszeń). W 508 przypadkach dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc (od początku 2021 r.: 150 przypadków