Co pasażerom zaoferuje nowy system sprzedaży e-IC 2.0?

Co pasażerom zaoferuje nowy system sprzedaży e-IC 2.0?

Planowo system e-IC 2.0 zostanie udostępniony podróżnym w ostatnich miesiącach 2023 roku. Ze względu na złożoność systemu i jego strategiczne znaczenie, wprowadzenie będzie podzielone na etapy. Pierwszy z nich zakończy się planowo we wrześniu przyszłego roku, a kolejne będą wprowadzane sukcesywnie. Pozwoli to na odwzorowanie funkcjonalności obecnego systemu i implementowanie nowych zmian. Osiągnięcie pełnej funkcjonalności jest przewidywane na 2024 rok.

Nowy system e-IC 2.0 zaoferuje podróżnym nową szatę graficzną i ścieżkę zakupową. Pojawią się nowe funkcje takie jak wyszukiwanie połączenia umożliwiającego planowanie podróży „tam i  z powrotem”, tworzenie profili zakupowych (gdzie można wskazać ulubione lub najczęstsze relacje) czy opcja dodania biletu do kalendarza. e-IC 2.0 podpowie i wybierze najlepszą dla podróżnych ofertę, z której mogą skorzystać jeśli spełniają warunki taryfowe oferty. Po określeniu wieku podróżnego, platforma zasugeruje ulgi, najbardziej prawdopodobne dla danego przedziału wiekowego. Jest to szczególnie ważne przy zamawianiu biletów międzynarodowych na przejazdy z dziećmi, ze względu na złożone zasady zniżek dla dzieci i młodzieży. 

Tak jak w obecnym systemie internetowej sprzedaży, będzie też możliwość zakupu biletu bez zakładania konta, możliwość zakupu biletów okresowych, rezerwacji do nich i na przejazdy realizowane z wykorzystaniem Kart Intercity. Nadal dostępne będzie udogodnienie, dzięki któremu pasażerowie będą mogli wpisać wyłącznie nazwę miasta docelowego, a nie konkretnej stacji (dla wybranych miast). W tym wypadku system zaoferuje wszystkie dostępne połączenia z daną destynacją, biorąc pod uwagę dworce w wybranym mieście. Pasażerowie nadal skorzystają z funkcji „Koszyk”, graficznej rezerwacji miejsc (w elektrycznych i spalinowych zespołach trakcyjnych) czy prezentacji frekwencji. W ramach jednej transakcji będzie można zakupić bilet z dwiema przesiadkami.

Kolejne etapy zaoferują możliwość zakupów biletów międzynarodowych oraz tych w ramach oferty Interrail czy Wspólny Bilet.

Podpisana dziś umowa dotycząca systemu e-IC 2.0 bez uwzględnienia prawa opcji opiewa na ponad 8,5 mln zł brutto, a jeśli PKP Intercity zdecyduje się na rozszerzenie zamówienia, jego cała kwota wyniesie ponad 9,7 mln zł brutto.