Co dalej z graficznymi zestawieniami pociągów PKP IC?

Co dalej z graficznymi zestawieniami pociągów PKP IC?

Posłanka Paulina Matysiak skierowała do ministra infrastruktury interpelację w sprawie graficznej ilustracji składów pociągów PKP Intercity. Z odpowiedzi udzielonej przez wiceministra wynika, że przewoźnik i PKP Informatyka będą analizować możliwość umieszczenia informacji o zestawieniu pociągów w formie graficznej w wyszukiwarkach połączeń.

Posłanka Matysiak przypomniała w interpelacji, ze w Polsce popularnym źródłem informacji o zestawieniu pociągów PKP Intercity była czeska strona wagon vagonweb.cz jednak jej prowadzący ogłosili, że zawieszają jej aktualizację.

Jak zauważyła posłanka, informacja o zestawieniu pociągu nie jest uwzględniana w publicznych wyszukiwarkach rozkładu jazdy (tj. Portalu Pasażera, rozkład PKP czy Bilkom), a jedynie na stronie przewoźnika intercity.pl.

– Informacja o zestawieniu składu w wyszukiwarce rozkładu jazdy pozwoliłaby pasażerom na podjęcie świadomej decyzji co do wyboru połączenia i oczekiwanej jakości usługi przewozowej – zaznaczyła.

Posłanka Matysiak zapytała więc ministra czy w najbliższej przyszłości planowane jest umieszczenie informacji o zestawieniu pociągów w formie graficznej w wyszukiwarkach rozkładu jazdy pociągów.

Jak poinformował wiceminister Andrzej Bittel, system internetowej sprzedaży e-IC posiada graficzną rezerwację miejsca dla połączeń obsługiwanych przez ED160, ED161, ED250, ED74, SN84, gdzie w sposób wizualny pokazany jest cały skład pociągu, rozkład miejsc oraz usługi, jakie są w danym wagonie.

– Funkcjonalność graficznej rezerwacji miejsc jest przez PKP Intercity cały czas rozwijana, czego dowodem może być uruchomiona niedawno graficzna rezerwacja miejsc dla połączeń obsługiwanych przez zmodernizowane jednostki ED74 – zaznaczył Bittel.

Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury dodał, że planowane jest także we współpracy z partnerem technologicznym spółką PKP Informatyka, zrealizowanie graficznej rezerwacji miejsc również w składach wagonowych.

– Aktualnie trwają prace koncepcyjne w tym zakresie. Ponadto PKP Intercity planuje w kolejnych wydaniach systemu e-IC dodać link do podstrony „Zestawienia pociągów”, gdzie pasażer będzie mógł się z łatwością zapoznać z informacją o zestawieniach pociągów – dodał sekretarz stanu w resorcie.

Odnosząc się do pytania dotyczącego umieszczenia informacji o zestawieniu pociągów w formie graficznej w wyszukiwarkach połączeń, wiceminister Bittel przekazał, że PKP Informatyka poinformowała, że w ścisłej współpracy z przewoźnikami, w szczególności z PKP Intercity, trwają ustalenia dotyczące kierunków rozwoju systemów utrzymywanych i rozwijanych przez spółkę.

– Możliwość umieszczenia informacji w formie graficznej będzie podlegać analizie – zaznaczył.

Bittel odniósł się również do tematu wyszukiwarki rozkład-pkp.pl. Poinformował że spółka PKP S.A. prowadzi rozmowy z PKP Informatyka (partnerem i współwłaścicielem serwisu rozkład-pkp.pl) na temat propozycji rozwoju serwisu, polegających na wdrożeniu nowych funkcjonalności, dotyczących miedzy innymi:

  • zestawienia składów pociągów, kierunku wagonów oraz ich grupy,
  • usług na pokładzie pociągu,
  • schematu miejsc,

W zakresie Portalu Pasażera, którego właścicielem są PKP Polskie Linie Kolejowe, przedstawiciel resortu poinformował, że plakatowe rozkłady jazdy pociągów, ogłaszane także na stronach internetowych, zawierają między innymi informacje w formie piktogramów o usługach i udogodnieniach dla podróżnych dostępnych w pociągach. Informacje te w formie opisowej są też dostępne na Portalu Pasażera. Dodatkowo, spółka PKP PLK wskazała, że nie jest możliwe umieszczenie informacji o zestawieniu pociągu, przekazywanych standardowo w komunikatach megafonowych, tj. usytuowaniu wagonów na miejscu postoju (sektor) lub w składzie pociągu (początek, środek, koniec składu pociągu), w formie graficznej, w wyszukiwarce rozkładu jazdy pociągów udostępnianej przez PKP PLK, tj. stronie portalpasazera.pl.

Przypomnijmy, że w serwisie vagonweb.cz można było sprawdzać  m. in. w jakim wagonie odbędziemy podróż. Strona przedstawiała zestawienia pociągów PKP Intercity a także innych polskich przewoźników od grudnia 2021 r. Niestety rozkład 2021/22 był ostatnim.

Obecnie graficzne zestawienia pociągów obsługiwanych przez PKP Intercity na rozkład 2021/2022 można sprawdzać na stronie bocznica.eu. Serwis przedstawia także średnie opóźnienie pociągów PKP Intercity z ostatnich trzech tygodni.