ČD Cargo zamawia 10 lokomotyw Vectron MS od Siemens Mobility

ČD Cargo zamawia 10 lokomotyw Vectron MS od Siemens Mobility

Czeski przewoźnik towarowy ČD Cargo i Siemens Mobility podpisali umowę na zakup 10 wielosystemowych lokomotyw elektrycznych Siemens Vectron MS (wariant A54), które mają maksymalną prędkość eksploatacyjną 160 km/h .

– Mamy wieloletnie dobre doświadczenia z lokomotywami Siemens Vectron na czele naszych pociągów. Ich zakup umożliwił nam realizację jednego z czterech strategicznych filarów ČD Cargo, czyli ekspansję zagraniczną. Chcemy wykorzystać nowe lokomotywy do transportu pociągów w innych krajach o ciekawym potencjale – w Holandii i Belgii – mówi Tomáš Tóth, prezes zarządu ČD Cargo, a.s.

– Cieszymy się, że ČD Cargo wprowadzi do swojej floty kolejne lokomotywy Siemens Vectron. Tym samym do obecnych lokomotyw zostanie dodanych dziesięć pojazdów w wariancie wielosystemowym. To pierwszy czeski klient, który będzie miał lokomotywy Vectron z homologacją na Belgię w swojej flocie lokomotyw” – dodał Roman Kokšal, dyrektor generalny Siemens Mobility Czech Republic.

Lokomotywy dla ČD Cargo będą produkowane w zakładzie Siemens Mobility w Monachium-Allach i będą stopniowo przekazywane klientowi od drugiej połowy 2024 roku. Lokomotywy posiadają ujednolicony europejski system bezpieczeństwa pociągów ETCS Poziom 2 Baseline 3 i są zatwierdzone do działalności w Belgii, Czechach, Węgrzech, Holandii, Niemczech, Polsce, Austrii i Słowacji.

ČD Cargo eksploatuje już 12 własnych lokomotyw Vectron MS (wariant A01) w ramach swojej floty, ma inne lokomotywy w leasingu, a pod koniec ubiegłego roku zamówiło dwie lokomotywy Vectron AC z modułem napędowym (DPM), które zostaną dostarczone w 2023. W sumie będzie posiadać 24 lokomotywy Siemens Vectron.