Całą rodziną pociągiem na wakacje

Całą rodziną pociągiem na wakacje

Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów z najmłodszymi, dla których podróż pociągiem jest niezapomnianą przygodą. Aby przebiegła ona spokojnie i komfortowo, warto zaplanować ją z odpowiednim wyprzedzeniem.

Pociąg jest idealnym sposobem na rodzinne podróżowanie w trakcie wakacji. Przestrzeń w wagonie, w odróżnieniu od miejsca w samochodzie, samolocie czy autobusie, daje dzieciom i ich opiekunom większą swobodę. Wcześniejsze zaplanowanie wakacyjnej wycieczki pociągiem pozwoli na spokojną i komfortową podróż.

Specjalne przedziały dla podróżnych z małym dzieckiem

Pociągi zestawione z tradycyjnych wagonów z przedziałami uruchamiane są przez przewoźnika PKP Intercity (kategorie EIC, IC, TLK). Jeśli pociąg dalekobieżny jest zestawiony z klasycznych wagonów, dostępny jest w nim zwykle jeden przedział przeznaczony dla opiekuna z dzieckiem do lat 6. Specjalne przedziały dla osób podróżujących z małymi dziećmi wydzielono również w klasie 2 pociągów kategorii Express InterCity Premium (EIP) obsługiwanych składami Pendolino.

W trakcie zakupu biletu w kasie należy poprosić o rezerwację miejsca w przedziale przeznaczonym dla opiekuna z małym dzieckiem, a gdy kupujemy bilet przez internet – wybrać taką opcję.

Opiekunem dziecka w takim przedziale może być tylko jedna osoba, choć dalekobieżny przewoźnik dopuszcza, aby w miarę dostępności miejsc jechały tam również inne osoby, z którymi odbywają wspólną podróż.

Poznaj Twój pociąg

O tym, czy nasz pociąg posiada określone udogodnienia, dowiemy się np. z plakatów z rozkładem jazdy wywieszonych na stacjach, przystankach, a także w dworcowych gablotach. Plakaty w wersji elektronicznej można pobrać na telefon lub komputer z Portalu Pasażera

Takie piktogramy znajdziemy przy wybranych pociągach na plakatach rozkładowych:

Fragment plakatowego rozkładu jazdy pociągów

Spółka PKP Intercity udostępnia także plakaty, na których prezentowane są zestawienia pociągów. Dowiemy się z nich np. w której części pociągu znajduje się wagon z przewijakiem i jaki posiada numer lub w którym wagonie znajduje się miejsce dla osób z dziećmi do lat 6. Plakaty te są także dostępne w wersji elektronicznej na stronie przewoźnika .

Piktogram symbolizujący miejsce do przewijania niemowląt

Przykładowy zbiór piktogramów w rozkładzie jazdy

 

Piktogram_ miejsce dla osób z dziećmi do lat 6

Przykładowy zbiór piktogramów w rozkładzie jazdy

Dzieci do lat 4 i kobiety w ciąży

Najmłodsze pociechy, które nie ukończyły 4 lat, mogą podróżować pociągami w klasie 2 bezpłatnie. Aby było to możliwe, przed podróżą należy pobrać bilet na dziecko ze zniżką 100% w internecie, w kasie biletowej, a jeśli jest nieczynna – u konduktora. Warto pamiętać, że w przypadku pobierania biletu na przejazd dziecka u konduktora może zostać naliczona opłata dodatkowa za wydanie biletu w pociągu – ma to miejsce wtedy, gdy podróż rozpoczyna się od stacji, na której w momencie wsiadania jest czynna kasa biletowa. Podróżując z dziećmi do lat 4, które posiadają bilet zerowy (ze 100% zniżką), trzeba posiadać dokumenty poświadczające wiek dziecka (np.: paszport, akt urodzenia, książeczkę zdrowia).

Tak samo jak kobiety w ciąży, podróżni z dziećmi do lat 4 mają prawo zajmowania specjalnie wyznaczonych miejsc siedzących oznakowanym piktogramem lub tabliczką. W razie wątpliwości kierownik pociągu/kontroler może poprosić kobietę w ciąży o okazanie zaświadczenia lekarskiego.

Ulgi ustawowe dla dzieci obowiązują tylko w klasie 2. W przypadku przejazdu w klasie 1 konieczne będzie uiszczenie w kasie lub u obsługi dopłaty stanowiącej różnicę między pełną ceną za bilet 1 klasy a pełną ceną za bilet w 2 klasie.

Przewóz wózka dziecięcego

W pociągach jest możliwy przewóz wózka dziecięcego. Co do zasady jest on traktowany jako bagaż specjalny i podlega zryczałtowanej opłacie (bilet na przewóz wózka) w różnej wysokości przewoźników zależności od przewoźnika. Wyjątkiem od opisanej zasady jest przewóz wózka dziecięcego przeznaczonego dla podróżującego w nim dziecka lub przewóz złożonego wózka (umieszczonego w przestrzeni nad lub pod miejscem siedzącym). Wówczas jesteśmy zwolnieni z opłat za przewóz. Bez opłat przewieziemy także nosidełko, fotelik czy składane łóżeczko turystyczne, które są traktowane jako bagaż podręczny.

Warto dodać, że każdy przewoźnik ma obowiązek przewozu wózków dziecięcych. Odpowiedzialność za jego przewóz ponosi pasażer, a przewoźnik odpowiada tylko w zakresie szkody, która powstała z jego winy. Przewożony bagaż (np. wózek dziecięcy, nosidełko) powinien być bezpiecznie ulokowany tak, aby nie stanowił zagrożenia dla innych podróżnych lub ich mienia oraz nie utrudniał komunikacji.