Bezpieczniej na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w aglomeracji wrocławskiej

Bezpieczniej na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w aglomeracji wrocławskiej

Na sześciu przejazdach kolejowo-drogowych w aglomeracji wrocławskiej w 2024 r. zwiększył się poziom bezpieczeństwa. W marcu dodatkowe zabezpieczenie zyskali kierowcy na skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na nowe rogatki i sygnalizację przeznaczyły blisko 7 mln zł ze środków budżetowych. To kolejne prace zwiększające bezpieczeństwo na torach i drogach Dolnego Śląska.

Od marca we Wrocławiu na skrzyżowaniu ulicy Przy Torze z linią Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce kierowców dodatkowo wspomagają urządzenia. Rogatki i sygnalizacja świetlna ostrzegają przed nadjeżdżającym pociągiem. Po zmroku lepsze warunki komunikacji gwarantuje nowe ledowe oświetlenie. W 2024 roku PLK wymieniły urządzenia na przejazdach na tej samej linii przy ul. Chałupniczej we Wrocławiu oraz w Nadolicach Małych na ul. Zielonej.

Nowe urządzenia zamontowane w tym roku zwiększają również bezpieczeństwo kierowców i pasażerów pociągów na dolnośląskim odcinku Nadodrzanki. Na ważnej trasie Wrocław – Szczecin prace wykonano na dwóch przejazdach w Orzeszkowie i jednym w Wilkszynie. PLK zamontowały przed torami rogatki oraz sygnalizację świetlną i dźwiękową. Przez kolejowo-drogowe skrzyżowania w Orzeszkowie jeździ m.in. szkolny autobus.

Prace wykonane w 2024 r. przez PKP Polskie Linie Kolejowe na sześciu przejazdach  kolejowo-drogowych w aglomeracji wrocławskiej mają wartość 6,8 mln zł netto. Finansowanie zapewniły środki budżetowe. 

PLK  konsekwentnie zwiększają poziom bezpieczeństwa na Dolnym Śląsku. Dodatkowe urządzenia zabezpieczają przejazdy m.in. na przywróconej do ruchu linii z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę. W styczniu br. spółka podpisała umowy na modernizację kolejnych 13 przejazdów. Zadanie pn. „Poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych — etap III” o wartości 17 mln zł netto finansowane jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Wykonanie prac planowane jest do kwietnia 2025 r.