Bezpieczne Ferie ze Strażą Ochrony Kolei

Bezpieczne Ferie ze Strażą Ochrony Kolei

W czasie zimowego wypoczynku blisko 3 tyś. funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei prowadzić będzie szeroko zakrojone działania profilaktyczno-prewencyjne w celu zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym. W sposób szczególny kontrolowane i zabezpieczane będą zorganizowane formy przejazdów dzieci oraz młodzieży, udających się koleją na wymarzony wypoczynek.

Czas ferii zimowych już się rozpoczął, dlatego tez należy zwrócić szczególną uwagą na bezpieczeństwo dzieci. Straż Ochrony Kolei będzie aktywnie współpracować z innymi służbami i instytucjami realizującymi zadania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom wyjeżdżającym i powracającym z wypoczynku, szczególnie w miejscach zwiększonego ruchu podróżnych, jak i w miejscach najbardziej zagrożonych.

Tradycyjnie siły SOK w sposób szczególny skierowane zostaną na zabezpieczenie sektora pasażerskiego i ochronę infrastruktury kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe. Na całym obszarze kolejowym RP pojawią się dodatkowe patrole SOK z psami służbowymi. W służbie funkcjonariusze wykorzystają także specjalistyczny sprzęt, Mobilne Centra Monitoringu (MCM), lornetki termowizyjne, noktowizory i fotopułapki. Szczególna uwaga zostanie skierowana na zapewnienie bezpieczeństwa w pociągach pasażerskich, na dworcach kolejowych, stacjach i przystankach osobowych oraz szlakach kolejowych, a także na przejazdach kolejowo-drogowych.

Ze wzmożonym natężeniem ruchu kolejowego w okresie ferii zimowych związane są pewne specyficzne zagrożenia, dlatego też funkcjonariusze SOK wspólnie z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe na terenie całego kraju edukują najmłodszych odnośnie zasad bezpiecznego poruszania się na obszarze kolejowym. Podczas prowadzonych od lat spotkań w placówkach oświatowych Straż Ochrony Kolei i PKP PLK S.A. ostrzega m.in. przed tragicznymi skutkami zabawy na torach.

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy dzieci spędzają zimowy wypoczynek w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców i wtedy dochodzi często do niebezpiecznych sytuacji tj. spacery po torach czynnych, układanie przeszkód na torach, obrzucenie pociągów kamieniami, przebieganie bezpośrednio przed nadjeżdżającym pociągiem czy wspinaczka na słupy trakcyjne.

Straż Ochrony Kolei przypomina również, że droga hamowania pociągu jadącego z prędkością 100 km/h wynosi 700 m. Kamień trafiający w szybę wagonu ma siłę pocisku, a w sieci trakcyjnej płynie prąd stały o napięciu 3000V.

Należy pamiętać także, że czas zbliżającego się wypoczynku to dla złodziei czas wytężonej pracy. Kieszonkowcy będą próbować wykorzystać zgiełk panujący na dworcach, peronach i w pociągach. Dlatego w miejscach potencjalnie zagrożonych pojawią się również funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych. Funkcjonariusze SOK przypominają, że bezpieczeństwo zależy również od nas samych, dlatego też powinniśmy pamiętać, aby nie pozostawiać swojego bagażu bez opieki, a wszystkie wartościowe rzeczy trzymać zawsze przy sobie.

Za każdym razem kiedy poczujemy się na obszarze kolejowym zagrożeni należy zaalarmować Straż Ochrony Kolei. Do dyspozycji jest całodobowy numer alarmowy SOK –  22 474 00 00. Funkcjonariusze SOK reagują na każde zgłoszenie, które do nich wpływa.