Alstom z umową ramową na dostawę do 50 lokomotyw Traxx dla SNCB

Alstom z umową ramową na dostawę do 50 lokomotyw Traxx dla SNCB

Alstom podpisał umowę ramową na dostawę do 50 lokomotyw elektrycznych Traxx trzeciej generacji dla Kolei Belgijskich SNCB. Pierwsze stałe zamówienie o wartości około 120 mln euro obejmuje projekt, produkcję i homologację 24 pojazdów. Dostawy mają rozpocząć się w 2026 roku.

Nowe lokomotywy będą wykorzystywane do obsługi pasażerskich połączeń w Belgii, Holandii, Luksemburgu i Niemczech. Będą wyposażone w system sygnalizacji ETCS, a także wszystkie wymagane krajowe systemy sygnalizacji.

– Dziękujemy SNCB za zaufanie do naszych rozwiązań transportowych. Lokomotywa Traxx to najbardziej zrównoważone rozwiązanie w zakresie mobilności w swojej kategorii, które może pochwalić się sprawdzoną niezawodnością i zoptymalizowanym cyklem konserwacji – powiedział Bernard Belvaux, dyrektor zarządzający Alstom Benelux.

Nowa lokomotywa Traxx została zaprojektowana w zakładzie Alstom w Mannheim i jest produkowana w zakładzie w Kassel (Niemcy). Wózki są dostarczane przez zakład Siegen (Niemcy), a konstrukcje nadwozia produkowane są we Wrocławiu . Zakład Alstomu w Charleroi zapewni krajowe systemy sygnalizacji dla czterech krajów oraz system ETCS poziomu 2.

Traxx trzeciej generacji zapewnia zwiększoną wydajność operacyjną: porusza się z prędkością 200 km/h, zapewnia większą elastyczność i spełnia najnowsze wymagania standardów bezpieczeństwa TSI. Charakteryzuje się również wyższą efektywnością energetyczną, a odstępy między konserwacjami zostały wydłużone o 33%, aby poprawić dostępność i zmniejszyć obciążenie konserwacyjne.

W ciągu ostatnich 20 lat na całym świecie sprzedano ponad 2400 sztuk z czego prawie 280 lokomotyw w krajach Beneluksu.