Alstom z gigantyczną umową ramową na dostawę ERTMS dla środkowych i południowych Włoch

Alstom z gigantyczną umową ramową na dostawę ERTMS dla środkowych i południowych Włoch

Alstom podpisał z włoskim zarządca infrastruktury, Rete Ferroviaria Italiana umowę ramową o wartości około 900 mln euro na zaprojektowanie, dostarczenie i uruchomienie systemu ERTMS na około 1400 km linii kolejowych na obszarze środkowych i południowych Włoch.

Alstom dostarczy najnowszy system sygnalizacji ERTMS Baseline 3 Level 2 z GSM-R i cyfrową blokadą ACCM na 27 liniach zarządzanych przez RFI w regionach Sardynii, Molise, Apulii, Umbrii, Lacjum i Kampanii. System zaproponowany przez Alstom spełnia techniczne specyfikacje interoperacyjności wymagane przez normy Unii Europejskiej oraz normy CENELEC dotyczące bezpieczeństwa kolei, gwarantując najwyższe standardy bezpieczeństwa.

– Dzięki nowemu kontraktowi Alstom potwierdza swoją pozycję referencyjnego gracza w sektorze kolejowym we Włoszech. Po raz drugi wybrany przez RFI do jednego z kluczowych projektów włoskiego krajowego planu naprawy i odporności jest źródłem ogromnej dumy dla Alstomu. Pokazuje również zaangażowanie firmy w dostarczanie Włochom innowacyjnej technologii mającej na celu poprawę krajowej infrastruktury kolejowej oraz zapewnienie inteligentnych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności, które przyniosą korzyści pasażerom- powiedział Gian Luca Erbacci, prezes Regionu Europy w Alstom.

Jak zaznacza producent, podpisanie umowy ramowej nie stanowi przyjęcia zamówienia. Stałe partie będą zamawiane stopniowo, przy czym pierwsza transza spodziewana jest w drugiej połowie 2023 r.

Zamówienie dotyczę środkowych i południowych Włoch jest częścią ogłoszonego przez Rete Ferroviaria Italiana przetargu o wartości 2,7 mld euro na wdrożenie ERTMS na terenie całego kraju. Stanowi ostatnią część projektów technicznych finansowanych w ramach KPD na około 4800 km linii kolejowych.