Alstom podpisał nową umowę z PKM na pełne utrzymanie systemu srk

Alstom podpisał nową umowę z PKM na pełne utrzymanie systemu srk

Pomorska Kolej Metropolitarna podpisała z firmą Alstom nową dwuletnią umowę dotyczącą wiadczenia kompleksowych usług utrzymania, w tym napraw i przeglądów okresowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

To czwarta umowa utrzymaniowa z rzędu, i jest tym samym kontynuacją trwającej od 2016 roku pozytywnej współpracy między oboma podmiotami.

Cieszymy się z kontynuacji współpracy z Pomorską Koleją Metropolitarną, rozwijanej niezmiennie od 2016 roku. Usługi, które będziemy świadczyć, przełożą się na jeszcze większy zakres wsparcia w celu uzyskania wysokiej dostępności infrastruktury kolejowej. Dbałość o kompleksowy i regularny serwis zapewni stabilną pracę urządzeń sterowania ruchem kolejowym, co z kolei przełoży się na poprawę bezpieczeństwa pasażerów i zwiększenie punktualności pociągów – powiedział Adam Juretko, Dyrektor Zarządzający Alstom ZWUS.

Umowa została podpisana na okres dwóch lat, począwszy od 1 maja 2023 roku do 30 kwietnia 2025 roku. Przedmiotem utrzymania objęte są urządzenia sterowania ruchem kolei konwencjonalnej oraz urządzeń systemu ERTMS/ETCS poziomu 2. W sumie umowa dotyczy opieki utrzymaniowej 477 urządzeń sterowania ruchem kolejowym, które są umieszczone na linii kolejowej nr 248 oraz nr 253. Łączna długość linii to ponad 18 km; obejmują one 9 stacji pasażerskich.

Zakład Alstom w Katowicach jest odpowiedzialny za projektowanie, rozwój produktów, testowanie, a ostatecznie produkcję oraz dostawy systemów i urządzeń sterowania ruchem. Firma wprowadziła do Polski pierwszy system zarządzania ruchem kolejowym ERTMS / ETCS poziomu 2 na większość linii kolejowych w Polsce.