Alstom planuje zatrudnić 150 informatyków w Katowicach

Alstom planuje zatrudnić 150 informatyków w Katowicach

Alstom w Polsce rozbudowuje swoje centrum rozwoju produktów cyfrowych w Katowicach. W związku z tym firma obecnie aktywnie poszukuje 150 nowych programistów, testerów i innych specjalistów IT, którzy w Katowicach będą pracowali m.in. nad rozwojem systemu  do zarządzania ruchem kolejowym w Katowicach.

Osoby zatrudnione w Katowicach będą tworzyć rozwiązania na skalę ogólnoświatową we współpracy z innymi centrami inżynierskimi Alstomu z Włoch, Szwecji i Belgii.

– W Polsce rozbudowujemy lokalne kompetencje praktycznie we wszystkich obszarach działalności kolejowej – od infrastruktury kolejowej po nowoczesne pociągi od prawie 100 lat w Katowicach. Nowe inwestycje w centrum rozwoju produktów cyfrowych świadczą o głębokim osadzeniu firmy na polskim rynku. Nasze rozwiązania informatyczne są budowane w oparciu o stabilne i nieulegające zmianom platformy – mówi Adam Juretko, Vice-Prezes Alstom w Polsce, Dyrektor Zarządzający Alstom ZWUS.

Alstom wdrożył pierwszy w Polsce Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS) poziomu 2 na większości głównych linii kolejowych w kraju oraz centrum sterowania dla Metra Warszawskiego. Ponadto zbudowaliśmy 30 systemów scentralizowanego sterowania ruchem kolejowym (CTC), wyposażyliśmy ponad 200 stacji w komputerowe systemy zależnościowe i zmodernizowaliśmy ponad 1700 systemów sygnalizacji przejazdowej.

– Chcielibyśmy wejść z  produktami z zakresu sygnalizacji kolejowej szerzej do innych krajów, a rozbudowa centrum rozwoju produktów cyfrowych jest drogą do tego celu – mówi Sławomir Cyza, Prezes i Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich. Systemy sterowania ruchem są równie ważne jak  produkcja pojazdów, choć być może nie są one tak widoczne jak Pendolino, ale zapewniają płynność ruchu, automatyzują i cyfryzują polską kolej. Dzięki nim kolej jest szybsza, praktycznie bezwypadkowa i mniej awaryjna. Alstom jest jedynym producentem w Polsce, który posiada pełne portfolio produktów do zastosowań kolejowych – dodaje Cyza.

Alstom zatrudnia w Polsce ponad 4 tys. osób i działa w 11 zakładach w kraju, w tym w trzech zakładach produkcji taboru i komponentów – w Chorzowie, Wrocławiu i Świętochłowicach, zakładzie produkcji systemów sygnalizacji w Katowicach, centrum serwisowym Pendolino, a także centrach serwisowych Traxx i Twindexx w Warszawie, centrum serwisowym Traxx w Toruniu, zakładzie produkcji komponentów do lokomotyw w Łodzi oraz zakładzie produkcji wózków Coradia w Piasecznie.