Alstom partnerem programu Katowice Miastem Fachowców

Alstom partnerem programu Katowice Miastem Fachowców

Alstom przystąpił do programu „Katowice Miastem Fachowców”. W roku szkolnym 2023/24 uczniowie katowickich szkół technicznych i zawodowych będą mieli okazję odwiedzić działające w Katowicach i Chorzowie zakłady kolejowe Alstom. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli im lepiej pokierować dalszą edukacją oraz zaplanować rozwój najbardziej poszukiwanych na rynku pracy kompetencji.

Celem programu „Katowice Miastem Fachowców” jest przede wszystkim dostosowanie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe do potrzeb lokalnego rynku pracy. W ramach programu promowana jest katowicka edukacja branżowa i techniczna poprzez współpracę z Pracodawcami prowadzącymi działalność w Katowicach oraz ukazywanie nowych perspektyw zawodowych i zwiększanie świadomości społecznej w tym obszarze, a także wzmacnianie pozycji miasta Katowice jako gospodarczego centrum regionu.

W samym województwie śląskim Alstom zatrudnia prawie 3 tys. osób i stale prowadzi rekrutację na specjalistyczne stanowiska do swoich zakładów w Katowicach, Chorzowie i Świętochłowicach. Zakład w Katowicach jest jednym z największych w Europie producentów systemów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Pracują w nim m.in. wysoko wykwalifikowani inżynierowie, elektronicy i elektromechanicy, którzy rozwijają innowacyjne technologie zapewniające bezpieczeństwo i płynność ruchu pojazdów. Z kolei zakład w Chorzowie specjalizuje się w projektowaniu i produkcji taboru kolejowego, m.in. pociągów metra i pociągów regionalnych. Wyprodukowane w nim składy są eksploatowane na całym świecie – w tym w Holandii, Niemczech, Włoszech i we Francji. Chorzowski zakład oferuje możliwość rozwoju wysoko cenionych na rynku kompetencji, m.in. wykwalifikowanym spawaczom, elektrykom i elektromechanikom.

Cieszę się, że dzięki udziałowi w programie Katowice Miastem Fachowców będziemy mogli zaszczepić w młodych ludziach pasję do branży kolejowej. Współczesna kolej jest napędzana innowacjami, które mają kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju globalnych gospodarek i lokalnych społeczności. Wiele z tych innowacji powstaje właśnie tu, w Katowicach i Chorzowie, dzięki niezwykłym i stale rozwijanym talentom naszych pracowników. Wyprodukowane w naszych zakładach pojazdy i systemy sterowania ruchem są obecne w niemal każdym zakątku świata, co daje pracownikom niemal nieograniczone możliwości rozwoju. Dlatego wierzę, że wiele uczennic i uczniów, którzy odwiedzą nasze zakłady, zwiąże swoje życie zawodowe z Alstom i branżą kolejową – podkreśla Sławomir Cyza, Prezes Zarządu Alstom Polska S.A.

Program z każdym rokiem przyciąga więcej nowych, interesujących katowickich firm. Dołączenie firmy Alstom to doskonała wiadomość dla uczniów katowickich szkół, którzy będą mieć okazję poznać obszar produkcyjny oraz inżynierii. Dzięki takim firmom jak Alstom wspólnie przyczyniamy się do promowania kształcenia branżowego i technicznego wśród młodzieży. Doświadczenie oraz wiedza firmy z pewnością pomogą uczniom w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Alstom od wielu lat wspiera rozwój kompetencji edukacyjnych na Śląsku.  Od lat firma współpracuje z  różnymi wydziałami Politechniki Śląskiej w zakresie kursów i zajęć dydaktycznych, zarówno w obszarach inżynierskich związanych z produkcją taboru jak i projektowaniem systemów sterowania ruchem kolejowym,  elektrotechniką czy oprogramowaniem. Firma przekazała uczelni specjalistyczne oprogramowanie Lokalnego Centrum Sterowania (LCS), a także oferuje całoroczne praktyki i staże studentom PŚ z całego świata.