Alstom dostarczy pociągi piętrowe do Dolnej Saksonii w Niemczech

Alstom dostarczy pociągi piętrowe do Dolnej Saksonii w Niemczech

Alstom został wybrany na dostawcę 34 piętrowych pociągów EMU Coradia Stream do Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen (LNVG) w Niemczech. Oprócz dostawy pociągów umowa o łącznej wartości około 760 mln euro obejmuje również konserwację pojazdów przez 30 lat.

– Jestem bardzo zadowolony z decyzji kraju związkowego Dolna Saksonia i LNVG o ustanowieniu przykładu dla zrównoważonej mobilności i ochrony klimatu za pomocą naszego pojazdu Coradia. Nasz nowoczesny piętrowy pociąg do LNVG to idealne połączenie innowacji i komfortu pasażerów – powiedział Müslüm Yakisan, prezes regionu Alstom DACH

Alstom ma umowę na konserwację pociągów na 30 lat, co obejmuje stałą gwarancję na części zamienne.

– Specjalnie na to zlecenie budujemy własne centrum serwisowe i będziemy w ten sposób dawać przykład w zakresie ochrony środowiska i efektywności energetycznej – dodał Yakisan

Od grudnia 2024 r. składy będą jeździły w tzw. Expresskreuz Bremen / Niedersachsen (EBN), łączącym Bremę, Hanower, Oldenburg, Wilhelmshaven, Norddeich-Mole, Osnabrück i Bremerhaven.

Elektryczny, dwupoziomowy pociąg trakcyjny Coradia Stream ma konstrukcję modułową i oprócz komfortu pasażerów, charakteryzuje się zmienną liczbą miejsc siedzących. 34 nowe pociągi piętrowe zamówione przez LNVG składają się z czterech członów – po dwa napędowe i dwa środkowe. Ponadto dostarczonych zostanie 18 kolejnych wagonów środkowych, aby rozszerzyć składy do sześciu członów, w zależności od liczby pasażerów. Łącznie zamówienie to 154 szt. członów (68 napędowych i 86 środkowych).