Alstom dostarczy do 40 pociągów Coradia Stream do Rumunii

Alstom dostarczy do 40 pociągów Coradia Stream do Rumunii

Alstom i Rumuński Urząd ds. Reformy Kolei (ARF) podpisały umowę na dostawę 20 pociągów międzyregionalnych Coradia Stream i związane z nimi 15-letnie usługi utrzymania. Wartość kontraktu szacowana jest na 270 mln euro. Pociągi te będą pierwszymi pociągami pasażerskimi dostarczonymi przez Alstom do eksploatacji w Rumunii.

Umowa może zostać przedłużona o opcję na kolejne 20 pociągów, która zostanie potwierdzona na stałe zamówienie beneficjenta. Łącznie z rozszerzoną konserwacją całej floty całkowita szacowana wartość projektu może zatem przekroczyć 750 mln euro.

– Nowe międzyregionalne pociągi elektryczne dla Rumunii przyczynią się do bardziej nowoczesnego i zrównoważonego transportu w Rumunii – zgodnie z naszą ambicją przewodzenia w kierunku bardziej ekologicznej i inteligentniejszej mobilności na całym świecie. Cieszę się, że nasze pociągi Coradia, wysoko cenione w tak wielu krajach europejskich, będą kursować również w Rumunii. Kontrakt ten uzupełnia bardzo zróżnicowane portfolio rozwiązań Alstom w tym kraju, obejmujące wszystkie nasze kluczowe linie biznesowe, od projektów sygnalizacyjnych i infrastrukturalnych po pociągi metra i złożone możliwości utrzymania ruchu – powiedział Gian Luca Erbacci, prezes Alstom Europe.

Każdy pociąg będzie miał sześć członów, o łącznej pojemności 350 miejsc siedzących i 100% niskiej podłogi, aby zapewnić łatwy dostęp dla wszystkich pasażerów. Po obu stronach środkowych samochodów będą dwa drzwi wejściowe i po jednym drzwiu z każdej strony wagonów końcowych. System informacji pasażerskiej będzie obejmował system nagłośnienia i dynamiczny system wyświetlania. Każdy wagon kolejowy będzie wyposażony w wielkogabarytowe półki na bagaż.

Pociągi Coradia Stream będą również wyposażone w cyfrowy system zliczania pasażerów z precyzyjnymi czujnikami. Każdy skład będzie miał cztery ekologiczne toalety, równomiernie rozmieszczone na całej długości pociągu, z których jedna przeznaczona jest dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Ostateczna konfiguracja, kolorystyka i wykończenia zostaną w pełni dostosowane do wymagań Zamawiającego na etapie projektowania.

Alstom działa w Rumunii od prawie 30 lat i jest liderem na rynku rozwiązań elektryfikacji i sygnalizacji kolejowej. Firma jest odpowiedzialna za wdrażanie rozwiązań sygnalizacji lub elektryfikacji na ponad 75% korytarza kolejowego Ren-Dunaj w Rumunii. Pierwsze rozwiązanie sygnalizacji miejskiej CBTC w kraju jest wdrażane przez Alstom na linii 5 metra w Bukareszcie. Firma jest również dostawcą usług serwisowych dla floty metra w Bukareszcie od 17 lat.