Alstom dostarczy 152 pociągi dla Renfe za 1,4 mld euro

Alstom dostarczy 152 pociągi dla Renfe za 1,4 mld euro

Alstom wygrał kontrakt na dostarczenie Renfe, hiszpańskiemu operatorowi kolejowemu, 152 pociągów o dużej przepustowości za łączną kwotę ponad 1,4 miliarda euro. Pociągi będą pochodzić z linii podmiejskich X’Trapolis. Kontrakt obejmuje również konserwację 56 pociągów przez okres 15 lat oraz dostawę części do floty, a także wstępny zapas części zamiennych i ich oprzyrządowanie.

Nowe pociąg pozwolą Renfe przewozić co najmniej 20% więcej pasażerów na godzinę w najbardziej zatłoczonych węzłach kolejowych w kraju, w tym w Madrycie i Barcelonie. Każdy z nich będzie miał 100 metrów długości i pomieści ponad 900 pasażerów.

– Jesteśmy niezmiernie dumni, że zostaliśmy wybrani przez Renfe do dostarczania tej dużej floty pociągów. Nasze rozwiązanie jest wynikiem długiego doświadczenia w projektowaniu, inżynierii i industrializacji na światowym poziomie oraz ponad 30 lat produkcji pociągów w Hiszpanii. Ponadto fakt, że ponad 80% naszych dostawców to lokalne firmy hiszpańskie, sprawia, że ​​jesteśmy bardzo dumni. Wielkość i znaczenie tego kontraktu świadczy o zaufaniu, które zbudowano w trwałych relacjach między Alstom i Renfe – powiedział Gian Luca Erbacci, prezes Alstom Europe.

Pociągi oferują uniwersalną dostępność, łączność Wi-Fi oraz wydzielone obszary dla rowerów i wózków dziecięcych. X’Trapolis maksymalizuje również dostępność i wykorzystanie linii dzięki bardziej wydajnym systemom trakcyjnym i najnowszej generacji technologii sterowania pociągiem.

Koncepcja tego pociągu jest wynikiem dwóch lat intensywnej pracy zespołu ponad stu profesjonalistów z wielu dziedzin wiedzy specjalistycznej Alstom i różnych części świata. Zespół był kierowany i koordynowany przez ekspertów ds. Inżynierii i industrializacji z zakładu Alstom w Santa Perpètua niedaleko Barcelony oraz z madryckich centrów doskonałości. Pociągi będą produkowane w Santa Perpètua.