Alerty IMGW – PKP PLK przygotowane na sytuacje awaryjne

Alerty IMGW – PKP PLK przygotowane na sytuacje awaryjne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem oraz burzami, które spodziewane są podczas dzisiejszej nocy oraz jutrzejszego dnia. Swój alert na temat pogody wysłało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Na takie sytuacje przygotowane są służby techniczne PKP PLK.

Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe informuje, że do utrzymania sprawności sieci wykonywany jest bieżący przegląd kolejowych tras. Śledzone są komunikaty pogodowe.

– W gotowości jest m.in. 178 zespołów szybkiego usuwania awarii. Zamówione zostały dodatkowe spalinowe lokomotywy osłonowe które w przypadku awarii sieci trakcyjnej mogą ściągnąć pociąg ze szlaku do stacji i odblokować tor – wymienia Jakubowski.

Nasz rozmówca podkreśla, że na terenie kraju może działać 66 pociągów sieciowych do usuwania usterek sieci trakcyjnej oraz 18 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. 

– Zarządca infrastruktury na bieżąco współpracuje z przewoźnikami, by zapewnić rozkładowe kursowanie pociągów – dodaje przedstawiciel PKP PLK.

Jak informuje IMGW, od późnego wieczora w środę Polska stopniowo dostawać się będzie pod wpływ niżu Dudley, co skutkować będzie wzrostem różnicy ciśnienia nad naszym krajem, a tym samym zwiększaniem się prędkości wiatru.  Nad zachodnią Polską – w czasie burz powstałych na froncie porywy wiatru mogą być lokalnie bardzo gwałtowne i sięgać około 120 km/h . Na pozostałym obszarze ryzyko silnych porywów w czasie burz zmniejszy się do około 100 km/h, czy około 90 km/h na północnym wschodzie. Mimo przejścia frontu w ciągu dnia, aż do wieczora na przeważającym obszarze nadal mogą pojawiać się burze skutkujące porywami wiatru do 90-100 km/h. Burzom towarzyszyć będą krótkotrwałe, ale intensywne opady, lokalnie przechodzące w ulewy z opadami krupy śnieżnej, czy małego gradu.