8. edycja Kolejowej Kropli Krwi

8. edycja Kolejowej Kropli Krwi

Podczas kolejnej, ósmej już edycji Kolejowej Kropli Krwi zorganizowanej w Poznaniu przez Urząd Transportu Kolejowego oddano ponad 10 litrów krwi. Do akcji zgłosiło się ponad 40 krwiodawców, a krew oddało 23 z nich. Zebrana krew może uratować zdrowie i życie ponad 60 osób.

Krew pobierana była w krwiobusie ustawionym przy siedzibie  Zakładu Zachodniego PKP Cargo  w Poznaniu przy ul. Kolejowej 23. W ósmej edycji „Kolejowej Kropli Krwi” organizowanej kolejny raz w Oddziale Terenowym UTK wzięli udział pracownicy urzędu, spółek kolejowych i wielu krwiodawców niezwiązanych z branżą kolejową. Odbiorcą krwi było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, a w zorganizowanie akcji włączyli się również Klub Honorowych Dawców Krwi przy Zakładzie Linii Kolejowych PKP PLK w Poznaniu, PKP Cargo, PolRegio oraz Koleje Wielkopolskie.

W Kolejowej Kropli Krwi wzięło już udział ponad 3000 osób, a zebrana krew pomogła uratować życie około 700 osobom.

Rozpoczynając w 2017 roku akcję krwiodawstwa nie spodziewaliśmy się, że osiągnie takie rozmiary. Od ubiegłego roku w zbiórkę krwi zaangażowały się również Oddziały Terenowe Urzędu Transportu Kolejowego. Kolejka do krwiobusa w Poznaniu ustawiła się już przed godziną 9:00 i nie zmniejszała się aż do samego końca akcji. Dziękuję wszystkim krwiodawcom za empatię i chęć niesienia pomocy osobom, które tej pomocy potrzebują”– powiedział dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.

Krew to bezcenny lek, który nie ma zamiennika, bo dotąd nie wynaleziono jej substytutu. Krwiodawstwo jest więc niezastąpionym systemem leczenia, ale również szlachetną ideą dzielenia się z drugą osobą. To oddawanie cząstki siebie dla ratowania zdrowia i życia potrzebujących.