30 października do Polski przyjedzie czeski ekspres parowy

30 października do Polski przyjedzie czeski ekspres parowy

Kraj pardubicki we współpracy z Muzeum Starych Maszyn w Žamberku przygotowało niezwykłą przejażdżkę zabytkowym ekspresem parowym. Odbędzie się ona w sobotę, 30 października i połączy region pardubicki z województwem dolnośląskim. Ekspres parowy wyruszy z Ústí nad Orlicí. Po drodze zatrzyma się  w Letohrad i Lichkov, Kłodzku, Dzierżoniowie i dotrze do Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

– Ten przejazd jest symboliczny, ponieważ jest częścią naszego planu budowy muzeum kolejowego w Dolnej Lipce we współpracy z Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii w Žamberku oraz polskimi partnerami. Chcielibyśmy przygotować projekt do aplikacji w programie operacyjnym Interreg Czechy – Polska, czyli projekt finansowany ze środków europejskich. Pierwszym krokiem jest podpisanie memorandum o współpracy z naszymi polskimi partnerami, co chcielibyśmy zrobić w ramach tego przejazdu, który połączy Ústí nad Orlicą z Jaworzyną Śląską, gdzie znajduje się duże muzeum kolejnictwa – powiedział Martin Netolický hetman kraju pardubickiego.

Dokładny rozkład jazdy pociągów jest obecnie ustalany. Pasażerowie będą jednak mogli liczyć na parowy ekspres, który w okresie wakacyjnym kursował na trasie z Ústí nad Orlicí do Lichkova i do Hanušovic.

– Zakładamy, że wyruszymy z Ústí nad Orlicą ookoło 7:30 i przez Letohrad i Lichkov dojedziemy do Polski, skąd przez Międzylesie i Kłodzko dojedziemy do Dzierżoniowa i dalej do naszego partnerskiego muzeum kolejowego na Dolnym Śląsku. Powrót do Ústí nad Orlicí planujemy o  godzinie 18:00. To idealna okazja nie tylko dla rodzin z dziećmi, aby zobaczyć to muzeum – powiedział Michal Bednář z Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii w Žamberku.

Kolekcja Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej składa się z ponad 150 pojazdów kolejowych z lat 1880 do lat 70-tych. W kolekcji znajduje się m.in. ponad 40 parowozów produkcji niemieckiej, polskiej, amerykańskiej i angielskiej, lokomotywy spalinowe i elektryczne oraz kolekcja wagonów i specjalistycznych pojazdów szynowych.

Orientacyjny harmonogram przejazdy ekspresu w dni 30 października

Ústí i Orlicí – 8:53

Letohrad – 9:10

Jablonné nad Orlicą – 9:20

Liczkow – 9:35

Międzylesie – 9;45

Bystrzyca Kłodzka – 10:10

Kłodzko – 10:37

Kamieniec Ząbkowicki – 1:05

Dzierżoniów – 12:15

Jaworzyna – 13:35 – 15:00

Dzierżoniów – 15:35

Kamieniec Ząbkowicki – 16:35

Kłodzko – 17:35

Bystrzyca Kłodzka – 18:00

Międzylesie – 18:25

Lichków – 18:45

Ústí nad Orlicí ok. 19:30